18 листопада – цей день в історії України та світу

Найцікавіші факти і дні народження найбільш неординарних особистостей, які залишили свій слід в історії України і світу.

1626 – Римський папа Урбан VIII освятив собор святого Петра. Сьогодні цей собор є резиденцією усіх Пап.

1775 – Земельна реформа в Російській імперії. Завдяки указу Катерини ІІ в територіальний розподіл введено губернії.

1883 – Вперше на території Сполучених Штатів Америки була введена єдина система часу для всієї території. До цього кожне американське місто самостійно встановлювало собі час.

1918 – Сутичка під Мотовилівкою армії Денікіна з дивізією під проводом Євгена Коновальця, що закінчилася перемогою останніх.

1918 – Проголошення незалежності Латвійської Республіки та обрано першого голову уряду. Ним став Карліс Улманіс.

1933 – Припинення політики українізації на українських землях (постанова ЦК КП(б)).

1935 – Початок Варшавського процесу (тривав з листопада 1935 року до середини січня наступного року). На засіданні обговорювалися та засуджувались дії ОУН з метою зменшення популярності цього руху в Україні. Проте вийшло навпаки – після багатьох публікацій щодо процесу в тогочасній пресі популярність руху ОУН стала ще більшою.

1935 – В Латвійській столиці Ризі урочисто відкрито Монумент Свободи. Задум пам’ятника відноситься до 1920-х років і символізує звільнення від ярма німецьких поміщиків і російського самодержавства

2005 – Уряд США скасував поправку Джексона-Вейніка для України. Ця поправка була економічним засобом впливу на СPСР, її запровадили в зв’язку з обмеженням еміграції єврейського населення з СPСР. Стаття 402 Закону про торгівлі США під назвою «Свобода еміграції в торгівлі Схід-Захід» (яка власне і є поправкою Джексона-Веніка) забороняє надавати режим найбільшого сприяння країнам, які порушують чи серйозно обмежують права своїх громадян на еміграцію.

18 листопада народились:

1744 – Нестор Амбодик-Максимович, акушер, професор акушерства у Петербурзьких госпіталях і повивальному інституті. Медик і вчений енциклопедист, педіатр, ботанік, фітотерапевт, геральдист. Автор перших в Російській імперії підручників з акушерства та медичних словників. Вчений-енциклопедист.

1786 – Карл Марія фон Вебер, німецький композитор, диригент і піаніст. Основоположник німецької романтичної опери.

1859 – Кость Левицький, найвизначніший політичний діяч Галичини кінця 19 століття – першої половини 20 століття. З листопада 1918 р.- голова Державного секретаріату ЗУНР, потім – голова комісії з виборчої реформи при уряді. В липні 1941 р. був засновником і головою Національної Ради у Львові.

1886 – Софія Альбіновська-Мінкевич, українська художниця, майстриня живопису та графіки, є автором багатьох пейзажів і натюрмортів.

1897 – Патрік Блекетт, англійський фізик, лауреат Нобелівської премії 1947 року. Блекетт перший одержав фотографії розщеплення ядер азоту ?-частинками за допомогою удосконаленої ним камери Вільсона. Вивчав властивості ?-частинок.

1899 – Андрій Кравченко, український військовий діяч, двічі Герой Радянського Союзу, генерал-полковник танкових військ.

1913 – Георгій Майборода, брат Платона Майбороди, український композитор, автор опер («Мілана», «Арсенал», «Ярослав Мудрий», «Тарас Шевченко»), симфоній і симфонічних поем («Лілея», «Каменярі»), пісень і романсів.

1775 – Земельна реформа в Російській імперії – введено поняття «Губернії».

1927 – Народився відомий режиссер кінокомедій Ельдар Рязанов.

http://www.parta.com.ua