Хочете заробити? Продавайте равликів

За останні три роки Україна наростила обсяги експорту равликів. В Україні є 10 равликових ферм. 90% їх продукції йде на експорт, пише «Сьогодні».

Кілограм равликів в супермаркеті коштує від 1 050 до 1 200. Равлики продають магазини, де є рибні відділи, відділи морських делікатесів. Це робить вітрину привабливою розповідає Дмитро Бутенко, засновник равликової ферми, де виробляють сім видів готових равликів.

“Продаємо їх більш сотні ресторанів через інтернет, а також в деякі мережі супермаркетів. Купують в ресторани і готелі всіх великих міст України. Равлика очищають, відокремлюють хвостову частину. Філе відправляють на термічну обробку, раковину – на стерилізацію. Філе в спеціальному цеху фарширують соусом, заморожують. Таким воно надходить в магазини”, – говорить Бутенко.

Вага фаршированої равлики – 15-30 грамів. Два сезони йде на вирощування маточного стада равликів. Ще сезон – на те, щоб молюски виросли до потрібного “товарного” розміру. На фермі Бутенко щомісяця вирощують 250-300 кг равликів. “Зараз продаємо від 50 до 500 кілограмів равликів в місяць. Плануємо розширювати переробку до 1 тонни на місяць. Будемо постачати равликів в Євросоюз”, – говорить підприємець.

“В Україні продають замороженого равлика. Закордон – тільки живу охолоджену. Відправляють в Польщу, Литву. Там їх переробляють і везуть далі – до Франції, Німеччини. В Україні ресторани купують по 150 – 200 гривень за кілограм. Європейці оптом платять по 1 – 1, 5 євро. Заморожений равлик вважається готовим продуктом, тому коштує дорожче. Для цього слід розробити технічні норми. В Україні їх зараз немає сертифікованих ферм, тому що немає правил. Якраз їх розробляємо. Щоб їх впровадити, буде потрібно ще пару років”, – розповідає заступник голови асоціації “Равлики України” Дмитро Недвига.

У минулому році Україна продала за кордон 380 тонн равликів. Ще стільки ж, а то й більше перевозять контрабандою. “На равликовій фермі багато ручної праці. Процеси складно механізувати. Такі ферми конкурують з браконьєрами. Ті тонами вивозять равликів в Європу. Там збір цих молюсків в природі заборонений”, – говорить Недвига.

Найдорожче продають ікру равликів. 50 грамів коштує 1 850 гривень. У Європі ціна за 50 грамів – від 60 до 350 євро залежно від виду равлика.

“У цьому році вперше заплановані дотації на ферми з равликами і страусами. Повинні допомогти новим формам бізнесу розвиватися. Поки ще немає постанови Кабінету міністрів про використання цих коштів. Гроші в бюджеті тільки заплановані – близько 25 мільйонів гривень. Отримати дотацію буде важко. Велика частина піде виробникам птиці. Що залишиться, дадуть на равликів і страусів”, – говорить Недвига.

zakarpatpost.net