Чи завжди Закарпаття було християнським? Біля Мукачівського замку відкопали мечеть

Знахідку було виявлено наприкінці цього літа під час розчищення ровів та мурів замку від чагарників та будівельного сміття, що проводяться у фортеці останні кілька місяців.Про це повідомляє Mukachevo.net.

Ісламська віра чужа і нетипова для закарпатців, тому здогадки про мечеть довго не розголошували пресі. Але зараз у адміністрації Паланку майже не залишилось сумнівів, розповів заступник директора Мукачівського історичного музею «замок Паланок» Тарас Синявський.

– Круглі арки, купол, можливо кібла, що є основною стіною мечеті та інші елементи розкопаної споруди вказують на те, що це, можливо, мусульманський храм. Можливо також, що це була ротонда – також круглий храм. Аби визначити істинне призначення споруди потрібно зняти ще кілька шарів ґрунту та подати заявку до міжнародної комісії, що займається дослідженням подібних історичних тем, – зауважив Синянський.

Мечеть могла з’явитись тут в часи хана Сулеймана у 1520-ті роки, припускає він. В історичних джерелах сказано про хана Кутеска, який хотів захопити замок, але це йому не вдалось. Хан Батий у XІІІ столітті також двічі намагався захопити Мукачівську фортецю. І хан Атламош теж приходив сюди із завойовницькими намірами. Але всі вони не зуміли заволодіти замком.

Попередня схема виявленої культової споруди

Досконало дослідити історію не так просто. Багато документів знищені.

– На жаль, більшість документів з планами будівель у замку були втрачені. Ми маємо тільки клаптики історії, з яких складаємо певну картину. Коли ми почали розчищати рови замку, знайшли цю споруду. Вивезли звідси тони глини та сміття і побачили, що це кругла кімната з куполом. Потрібно ще більше розчистити це приміщення і не тільки. До справжньої підлоги тут ще кілька метрів. Це дуже важка та довготривала робота. Тільки уявіть, якщо Паланок мав 14 башт, коли їх розбирали, або ж руйнували, то все це будівельне сміття скидалось, грубо кажучи під ноги. Зараз у замку засипані, або ж навмисно замуровані десятки приміщень. Ми дуже хочемо максимально розчистити все і показати людям, який був справжній великий Мукачівський замок, – розповів Mukachevo.net Тарас Синявський.

zakarpatpost.net