Небезпечна афера: закарпатців залишають без номерів, соцмереж і грошей

В Україні лише за офіційними даними в минулому році жертвами кіберзлочинців стали 6 тис. осіб. Зловмисники надсилають СМС з інформацією про неіснуючі призи, крадуть чужі номери телефонів та “чистять” банківські рахунки.

OBOZREVATEL з’ясував, як орудують шахраї в мережах і чим це загрожує жертвам схем.

Під прицілом кожен: що знають про вас в інтернеті

Паспортні дані, номер телефону, адреса електронної пошти та пароль від неї — всю цю інформацію практично про будь-кого можна купити в інтернеті всього за пару доларів. Буквально кілька тижнів тому українська кіберполіція затримала групу хакерів, які непомітно зламували бази даних соціальних мереж, великих магазинів з єдиною метою — вкрасти персональні дані.

Інформацію продавали у Даркнет. Таких хакерських груп десятки. Більше того, навіть без їхніх послуг шахраї легко отримують потрібну їм інформацію. Працівники банків, поштових відділень за “нагороду” готові “по секрету” поділитися особистими даними клієнтів. Оплатити цю послугу можна в тому-таки Даркнеті.

Небезпечна афера: українців залишають без номерів, соцмереж і грошей

За невелику суму спеціальні компанії готові підібрати, наприклад, вже підготовлену базу з номерами мобільних телефонів. Наприклад, зберуть тільки телефони пенсіонерів або студентів. Звісно ж, послуги надають для проведення акцій та пошуку цільової аудиторії компаній, але в результаті ця інформація може дістатися будь-кому.

Небезпечна афера: українців залишають без номерів, соцмереж і грошей

Сама собою отримана інформація — всього лише інструмент для подальшої роботи шахраїв. Умовно схеми можна поділити на дві великі групи.

Перша шахраї самі знаходять номери. Наприклад, переглядають дані OLX, сайтів оголошень. Найчастіше такі шахраї працюють індивідуально з кожним клієнтом і обмежуються поповненням мобільного номера у терміналах. Якщо внести певну суму коштів і номер телефону, апарат назад гроші не повертає, навіть якщо не підтвердити інформацію. Цим вони і користуються.

Друга працюють на потоці. В такому разі необхідно отримати базу телефонних номерів і створити розсилку. У топ-3 найпопулярніших “розводів”: СМСки про отримання призу, повідомлення від банку або продавця “повітря”, розповідає заступник директора “ЕМА” Олеся Данильченко. За її словами, можливість купувати номери пакетами призвела до того, що кількість жертв зростає день у день. “Банківській спільноті треба тісніше співпрацювати з мобільними операторами”, — впевнена Данильченко.

За інформацією кіберполіції, минулого року жертвами шахраїв стали близько 6 тис. українців. Але варто враховувати, що це лише ті, хто звернувся до правоохоронних органів.

Небезпечна афера: українців залишають без номерів, соцмереж і грошей

“Якщо ми розкладемо середню суму шахрайських операцій, здійснених за допомогою соціальної інженерії, на дії без заміни сім-карти та на дії із заміною користувальницької сім-карти, то ми побачимо, що середня сума за операціями, які здійснюються після того, як шахраї замінили сім-карту, набагато більша — 3,62 тис. грн, тоді як без заміни сім-карти — 2,34 тис. грн”, — заявила Данильченко.

“Середня сума за операціями, які здійснюються після того, як шахраї замінили сім-карту, набагато більша”, — Данильченко.

Щоби вкрасти чужий номер телефону, достатньо всього лише протягом декількох тижнів з різних номерів дзвонити жертві. Наприклад, оператор МТС пропонує відновити свій номер телефону навіть без відвідувань фірмового магазину. Для цього треба купити новий пакет, зателефонувати оператору і відповісти на ОДНЕ з таких питань: кодове слово, PUK-код або два номери, на які часто дзвонили за останні 30 днів. Після цього номер відновлять в онлайн-режимі.

Отримавши чужий номер телефону, шахрай легко може зламати соціальні мережі, підтвердити операції з банківською картою тощо. Щоправда, варто зазначити, що ви користуєтеся мобільним зв’язком за контрактом, а не передоплатою, для відновлення номера доведеться відвідувати магазин і показувати документи. Тому для шахраїв крадіжка такого номера ускладнена.

Експерт у сфері кібербезпеки Максі Очкун радить: щоб не потрапити на вудку шахраїв, необхідно завести окремий “фінансовий номер”. До нього варто прикріпити банківську карту і акаунти в найважливіших соціальних мережах. Наприклад, якщо ви активно розвиваєте свій Instagram, до “фінансового номеру” також можна прикріпити цей акаунт.

При цьому “звичайний” номер телефону можна залишати колегам, друзям і клієнтам. Якщо ж використовувати один номер, цілком можливо, що в якийсь момент вам подзвонять шахраї.

Також найкраще окрему карту використовувати і для платежів в інтернеті. Поповнювати її варто тільки на ту суму, що ви збираєтеся витратити. У такому разі навіть якщо шахраям вдасться вкрасти дані, отримати ваші гроші у них не вийде.

zakarpatpost.net