На Закарпатті більше 140 вкладників КС “кинули” на 8 млн. грн.

Чимало громадян свого часу поставили заощадження на депозити у кредитні спілки. Люди сподівалися, що завдяки відсоткам можна буде легше прожити. Правда, ті, котрі вирішили просто нажитися за рахунок вкладників, міркували по-іншому…
В управління боротьби з організованою злочинністю  ГУМВС України в Закарпатській області  почала  надходити оперативна інформація про злочинну діяльність засновників та посадових осіб  кредитної спілки “Х”. Ці спритники протягом 2006-2008 років займались розкраданням та привласненням грошових коштів членів кредитної спілки на суму близько  8 мільйонів гривень.  
До складу злочинної групи входило  четверо осіб.  Співзасновником та головою правління спілки був раніше судимий за скоєння кримінально-карних діянь, серед яких і  шахрайство, 57-річний ужгородець Федір. 30-річна Люба з Перечинщини, виконувала обов’язки голови правління цієї  кредитної спілки  протягом кількох місяців. Серед  співзасновників були: 43-річна Маріанна та  53-річний Вадим, колишній голова спостережної ради.
Злочинна організація  була  створена на початку 2006 року, без внесення статутного фонду. Відповідно до наказу  головою правління кредитної спілки та бухгалтером було призначено Федора, який також підписував фінансові документи, а як  касир  відповідав за печатку.  За розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, у 2007 році дія ліцензії на право залучення депозитів та видачу кредитів спілкою була тимчасово зупинена. Однак співзасновники й далі спокійно продовжували залучати депозитні кошти громадян. Упродовж 2008 року махінатори спромоглися укласти близько 170 депозитних договорів на досить солідну суму — понад 5,5 мільйона гривень. Ці гроші не були належним чином обліковані, депозитні вклади і договори не зареєстровані у відповідному журналі.  Це дало змогу спритникам привласнити близько трьох мільйонів гривень. Вкладники навіть не здогадувалися, що  свої гроші вони просто викинули. Адже згідно зі статутом спілки вкладники не мали права користуватися послугами  за цими вкладами. 
Хоча махінатори попервах діяли так, що й не підкопаєшся.  Громадяни зверталися в кредитну спілку до Федора, а після його звільнення до Люби, котра   виконувала  обов’язки голови правління, яким вони особисто передавали грошові кошти та сплачували членські та вступні внески, отримували прибуткові касові ордери на вказані суми та членські книжки  і після цього підписували відповідні депозитні угоди. До вересня 2008 року вкладники справно отримували відсотки за вкладами.  Щоправда, ніхто із вкладників навіть не здогадувався, що їхні грошові кошти зловмисники використали… для відкриття власних  підприємств. Зокрема, Маріанна з Вадимом відкрили приватне підприємство,  у сферу діяльності якого  входило будівництво,  оптова торгівля деревиною,  торгівля шкурами,  опалювальним устаткуванням, лісівництво та лісозаготівля. Створено було також приватне товариство, яке спеціалізувалося на виготовленні  металевих виробів. Крім цього, злочинна “парочка”  закупила 42 легкові автомобілі для перевезення пасажирів в обласному  центрі. Не ловив гав і Федір. Він  вклав кошти у два  бари. Махінатори відкрили філії кредитної спілки в інших районах Закарпатської області, де  протягом 2008 року без відповідної ліцензії  здійснювали діяльність із залученням грошових коштів громадян.
І ось настав час  розплачуватись за свої діяння. За постановою суду, працівники КРУ в Закарпатській області провели ревізію у згаданій кредитній спілці за період її діяльності. Висновки були невтішні:  службовці кредитної спілки залучили внески членів кредитної спілки на депозитний рахунок,  згідно з  прибутковими касовими ордерами, на  суму майже  7  мільйонів гривень, 225 доларів та 450 євро.
За фактом здійснення службовими особами кредитної спілки операцій без спеціального дозволу (ліцензії), які були пов’язані  з отриманням доходу у великих розмірах, порушили  кримінальну справу. Крім того,  під час  проведення оперативно-розшукових заходів правоохоронці  встановили:  згідно з вироком  Ужгородського міськрайонного суду Федір у 2007 році був засуджений до 5-ти років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на 3 роки, з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з фінансово-господарською чи підприємницькою діяльністю строком на  два роки. Незважаючи на це, цей чоловік, будучи службовою особою, виконуючи покладені на нього  відповідно до  наказу обов’язки голови правління  та головного бухгалтера кредитної спілки,  надав неправдиві дані в інспекцію з  нагляду за умовно засудженими. Отож  проти  Федора порушено кримінальну справу за службове підроблення, складання і видачу завідомо неправдивих документів. На сьогодні  обвинувальний висновок направлений  в  суд,  і злочинне “тріо” чекає на вердикт Феміди.
Iван Ладжун, ВЗГ ГУ МВС України в Закарпатській області