У Мукачеві вшанували в’язнів фашистських концтаборів

У понеділок у міськвиконкомі було проведено «круглий стіл», присвячений Міжнародному дню визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме у квітні 1945 року були звільнені в’язні фашистських концтаборів Бухенвальда (11 квітня), Заксенхаузена (22 квітня), Дахау (29 квітня) та Равенсбрюка (30 квітня).
Усього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів, гестапівських в’язниць. У нашому місті в роки війни також були створені гетто. Мукачівці єврейського походження зазнали усіх жахіть війни. Тисячі їх були в’язнями концтаборів, зокрема Аушвіц-Біркенау (Освенцім). Так з 14  до 24 травня 1944 року з Мукачева до концтаборів було відправлено 28 584 мешканців єврейської національності, з яких після війни повернулося до рідного міста не більше 2 тисяч чоловік. У пам’ять про них  27 січня 2010 року в 65-у річницю  визволення  найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау (Освенцім), у нашому місті за ініціативи єврейської громади відкрито пам’ятник, на якому викарбувані слова: «Чоловікам, жінкам, старим та дітям, які були жорстоко вбиті в часи фашистської окупації тільки тому, що були євреями».
На пропозицію секретаря міської ради Івана Маняка присутні вшанували пам’ять жертв Холокосту хвилиною мовчання. У своєму виступі до присутніх на зустрічі колишніх в’язнів концтаборів та гетто Іван Георгійович наголосив, що міська влада і надалі буде опікуватися проблемами постраждалих у роки війни, докладати зусиль, щоб  підтримати їх у важку хвилину.
Про роботу  Мукачівської міської організації Української спілки в’язнів-жертв нацизму розповів її голова Микола Літковський. Своїми спогадами про трагічні часи поділилися також колишні в’язні концтаборів Василь Пагиря, Ірина Романець та інші.
“Мукачівська ратуша”