В Ужгороді виступили лауреати міжнародних конкурсів зі Словаччини Мілан Палі та Євген Іршаї

Минулого тижня до Ужгороду завітали лауреати міжнародних конкурсів скрипаль Мілан Паля та піаніст, композитор, доктор філософії музики Євген Іршаї.

Ці талановиті музиканти зі Словаччини, які останні 11 років працюють у тандемі, добре відомі ужгородцям і мукачівцям, які вже не раз мали радість бачити та чути їх майстерну гру. Але цьогорічний концерт, який був приурочений до 15-річчя Закарпатської організації Національної спілки композиторів України, виявився багатий на сюрпризи. Гості вперше виступили із симфонічним оркестром Закарпатської обласної філармонії під диригуванням Вікторії Свалявчик та подарували відразу декілька прем’єр.

Так,  віртуозною та емоційною грою  Мілана Палі ознаменувалася прем’єра твору  голови Закарпатської організації НСКУ, піаніста,  композитора  та педагога Віктора Теличко “Давня пісня” для скрипки соло. Композиція написана на основі пісні №1 “Турки село зруйнували” із збірки “Народні пісні подкарпатских русинов”, що побачила світ у 1994 р. Мелодія пісні  вміщується всього в чотири такти, але композитор, зумівши  почути у ній набагато більше,  запропонував слухачам її значно розвинутою і переосмисленою.
Вперше в Ужгороді у виконанні дуету прозвучав твір українського композитора, виконавця, педагога та члена НСКУ Івана Тараненко  “Music for Frau Miller” для скрипки  і фортепіано, який композитор присвятив своїй бабці Наталії Юріївні Міллер. Обидва автора були присутні у залі і  залишилися задоволеними почутим виконанням власних творів.

Ужгородська публіка мала змогу оцінити і твори Євгена  Іршаї, у творчому портфелі якого понад 100 композицій та 9 записаних піаністом компакт-дисків із творами Баха, Моцарта, Бетховена, Шопена, сучасних композиторів. У  виконанні симфонічного оркестру філармонії вперше прозвучали “Ashira songs” (“Пісні Ашіри”) та “Quej Zero” (“Тремтлива пустота”), написані Іршаї  для скрипки та симфонічного оркестру. Неординарна  музична повість “Quej Zero”, що починається і закінчується ударом литавр, стала всеукраїнською прем’єрою.

У програмі  концерту, що відбувся  у Закарпатській обласній філармонії, прозвучали також  “In memoriam”  для скрипки і фортепіано Є. Іршаї  (твір присвячений пам’яті жертвам Голокосту) та  “With the guestions” (“Із запитаннями”) для скрипки і фортепіано Віктора Теличко.
Прекрасні мелодій та натхненна гра музикантів полонила глядачів. Тож не дивно, що всі виступи пройшли “на ура”.
Оксана Чужа, “Закарпаття онлайн