В Ужгороді історична пам’ятка XI століття перетворюється на сміттєзвалище

Горянська ротонда – одна з найстаріших архітектурних пам’яток України – може перетворитись на сміттєзвалище. Так само засипане непотребом Закарпатське Городище – розкопки одного з найдревніших поселень в Україні.

Спеціалісти звинувачують у забрудненні території місцеве населення, а туристи дивуються з байдужості ужгородської влади, де розміщена діюча й до нині церква.
Горянська ротонда в Ужгороді – одна з найцінніших і найстаріших пам`яток храмової архітектури, яка збереглася в Україні з XI століття. Історики кажуть, це – друга за давністю після Софії Київської християнська святиня. Завідуючий кафедрою туризму Ужгородського національного університету Федір Шандор розповідає, що Ротонда унікальна своєю формою: таких шестигранних Церков у світі – одиниці. Крім того, фрески у церкві були написані 700 років тому італійськими майстрами.
Горянська ротонда в Ужгороді – збереглася з XI століття
«Саме тут, на цій Горянській ротонді є зображення, яке може сперечатися зі знаменитим всесвітнім бестселером Дена Брауна Код да Вінчі. Тут ми бачимо фрески, які намальовані бродячими північно-італійськими художниками періоду школи Джотто. Тут можна побачити зображення Бога, яке було пізніше заборонено, у вигляді бородатого дідуся. Тут можна побачити зображення в людській подобі Святого Духа – голуб з лицем людини, що не було у християнстві взагалі дозволено. Це малювали вільні художники», – каже Федір Шандор.
Однак з проблем Ротонди – інформаційний вакуум, про неї мало хто знає. Через це ротонда в занедбаному стані, унікальні фрески в ній гинуть. Не знає про значущість Ротонди навіть місцеве населення, тому й викидає сміття поблизу пам’ятки.
Ротонда могла б принести туристичному Закарпаттю вигоду
Між тим історик, член Асоціації збереження пам’яток архітектури Владислав Шкирта переконаний – Горянська Ротонда могла б принести Закарпаттю чималу вигоду.
«Люди місцеві повинні зрозуміти, що від того, якщо на Закарпатті буде більше туристів, зиск будуть отримувати в першу чергу вони ж самі. Тобто, вони мають долучитися до того, щоб край став чистішим, щоб пам’ятки були більш привабливими як для нашого туриста, так і для закордонного», – зазначив Владислав Шкирта.
Хоча Горянська ротонда занесена до реєстру ЮНЕСКО, її спіткала доля звичайної сільської церкви. Одну з найдавніших релігійних пам’яток України віддали у користування греко-католицькій громаді. І хоча вона утримує церкву, проте навіть віруючі не поспішають рятувати пам’ятку від відходів цивілізації.
Надія Петрів, Радіо Свобода