27 квітня в Ужгороді поговорять про всесвітньо відомого земляка-закарпатця Степана Рака

У вівторок, 27 жовтня, о 15.00 в Ужгородському прес-клубі (Собранецька, 3) відбудеться прес-конференція, присвячена закарпатським концертам всесвітньовідомого майстра гри на класичній гітарі Степана Рака з Праги.
Про неймовірну історію нашого земляка-гітариста розповідає академік Микола Мушинка з Пряшева: «Степан Рак – син медсестри Чехословацького армійського корпуса в СРСР Василини Сливки (1924-1992) із Олександрівки Хустського району та танкіста цього ж корпусу Володимира Закалянського, який під час війни пропав безвісті. Степан народився 8 серпня 1945 року в Празі. Коли дитині було вісім місяців, мати залишила її у подруги в Празі і поїхала відвідати батьків в Олександрівку. В дорозі в неї вкрали всі документи та ордени, а радянська сторона кордон на той час герметично закрила і Василина не змогла повернутися до сина.
Дитина в Празі захворіла, подруга здала її в лікарню без документів, а сама вийшла заміж, змінивши прізвище. Всі снаги Василини нав’язати з нею контакт посередництвом радянських органів та Червоного хреста виявились марними. Після видужання дитину здали з лікарні в дитячий притулок, де її усиновила чеська бездітна сім’я Раків. У них адаптований син знайшов ідеальне сімейне середовище.
Мати Василина в 1948 року розшукала сина, хотіла забрати його з собою, але прийомні батьки відмовилися віддати їй дитину. Вони ж його любили, а право було на їх боці.
Про все це Степан довідався лише після смерті прийомної матері з її листа, адресованого йому. Здібний до музики хлопець закінчив середню музичну школу, Празьку консерваторію та музичний факультет Академії, музичного та театрального мистецтва в Празі, спеціалізуючись грі на класичній гітарі та композиції. Він – автор багатьох музичних композицій, а в грі на гітарі його вважають неперевершеним віртуозом. Термін „тремоло Рака” в гітарному мистецтві стало синонімом абсолютної досконалості.
При Празькій Академії музичного мистецтва С. Рак заснував відділ гри на гітарі, в якому працює професором. Подібні відділи та курси він заснував в Голландії, США, Канаді, Австралії та інших країнах. З авторськими гітарними концертами він об’їздив 66 країн. Його концерт „Слава Коменському” (Vivat Comenius) (співвиконавцем якого є Альфред Стрейчек) був нагороджений Премією ЮНЕСКО і зазнав понад 600 реприз в 32 країнах».
Саме з цим концертом Степан Рак виступить у Закарпатській  обласній філармонії  у неділю, 2 травня, та в Хустському Будинку культури у вівторок, 4 травня. Початок концертів о 17.00.
У вступі до концертів Микола Мушинка розповість про Степана Рака, а чеський коменіолог Франтішек Гібл – про Яна Амоса Коменського. Концерти будуть благодійні, тобто безгонорарні. Автори вимагають лише покриття дорожніх витрат, уквартирування та харчування.

Більше про Степана Рака можна довідатись на його сторінці в інтернеті: www.stepanrak.cz

У прес-конференції візьмуть участь професор Микола Мушинка, Василь Андрійцьо з Хуста, який добре знав матір гітариста, та рідний брат Степана Рака – Володимир Сливка.
Олександр ГАВРОШ, Ужгород