Віктор Балога: Продовження терміну перебування ЧФ у Криму призведе до перегляду питання про статус півострова

Продовження терміну перебування російського флоту в Криму може призвести до постановки питання про статус півострова. Про це заявив екс-керівник секретаріату президента Ющенка Віктор Балога в ефірі програми “Чорне та біле” на телеканалі ТВі, коментуючи угоду, яка передбачає базування Чорноморського флоту в Криму до 2042 року.
“Ми не повинні ставити ніяких претензій до керівництва Росії. Росія працює над розбудовою своїх буферних зон. У цьому питанні буферна зона – це Україна”, – сказав він.
“Те, що питання по Чорноморському флоту було ув’язано з ціною на газ, говорить про те, що геополітичні інтереси Росії зараз зав’язані саме на Кримському півострові…Економіку ні в якому разі не можна було пов’язувати з політикою”, – наголосив Балога.
За його словами, “як попередня влада, так і сьогоднішня влада, не може вести переговори на користь України”.
“Якщо хтось може подумати, що у нас стабільна ситуація в Криму, то глибоко помиляєтесь. В такому разі можна було підписувати договір не на 25 років. Треба було до 3046 року підписати, або до 3050 підписати”, – зазначив екс-глава секретаріату.
Балога підкреслив, що “російський флот ні оперативно-тактичного, ні стратегічного значення у військовому сенсі не має в Чорному морі”.
“Тому що щоб пройти Босфор і Дарданелли треба дозвіл країни, яка входить в НАТО – Туреччини. Ми чудово розуміємо, що Туреччина і НАТО контролюють кількість кораблів у Чорному морі”, – наголосив він.
“А от находження військових в Криму і постійне розпалювання ворожнечі до всього українського…я вважаю, що не російська влада буде вести мову через 10, 15 або 20 років про те, який статус має бути у Криму”, – сказав Балога.
“Не російська влада буде піднімати питання про те, чи Крим повинен бути українським, чи російським. Все буде підготовлено до того, що сам Крим провів волевиявлення, так само, як це робилося у Абхазії і Південній Осетії”, – зазначив екс-глава секретаріату.
“В кінці кінців, вже на обрії однозначно фінляндизація України. Це 1945 рік, після війни які стосунки були у Радянського Союзу з Фінляндією. У нас зараз виникають ідентичні стосунки з Росією. Невже ми повинні в це вв’язуватися?”, – заявив він.
“Ми незалежна держава. Ми маємо право на інтеграцію у світові та європейські інститути. Чому ми себе самі починаємо обмежувати?”, – запитав Балога.
Лідера БЮТ Юлію Тимошенко “потрібно було зупинити”, вважає Віктор Балога.
“Якщо би був зроблений вибір українською громадою на користь Тимошенко, вона б нічого в цьому житті не зрозуміла. Її потрібно було зупинити, щоб все-таки вона поглянула наліво, на партнерів, з яким працювала, направо, з ким працювала”, – зазначив Балога.
“І що їй ближче до душі – Симоненко, якого вона використовувала останні два роки, Мороз, коли він був парламенті, чи все-таки от ті осколки, які зібралися і всі стали великими”, – сказав він, додавши, що має на увазі “Нашу Україну” і БЮТ.
“Коли говорять, що з “Нашої України” хтось перебіг у Партію регіонів, то це перебіжчики, а коли перебігають у БЮТ, то це патріоти. Ці подвійні стандарти, вони неправильні”, – вважає екс-глава секретаріату.
Крім того, Балога заявив: “Ющенко об’єднував Україну теоретично. Він хотів цього. Я в це вірю. Він дійсно цього хотів. Але він цього не зробив…Янукович на практиці почав роз’єднувати Україну”.
Також екс-керівник секретаріату президента виступає за скорочення членів уряду.
“29 членів уряду. Ну скільки ще країн у Європі є, щоб було більше. Ми, мабуть, майже на першому місці відносно кількості членів уряду. З моєї точки зору – максимум 15”, – зазначив Балога.
“Для чого нам Мінпромполітики? Для чого нам міністерство аграрної політики? Для чого нам міністерство надзвичайних ситуацій? Ми його можемо спокійно обєднати з МВС”, – вважає він.
“Ключовим моментом в уряді мають бути Мінекономіки і Мінфін. Для чого нам потрібно міністерство АПК і до того всього ще й віце-премєр з аграрної політики? Всі ці дубляжі і роздавання портфелів до реформ не приведуть”, – наголосив Віктор Балога.
За словами Балоги, “вибудовування вертикалі під ручний режим ніколи користі не принесе”.
“Сьогоднішній уряд продовжує ліву політику, популістську політику Тимошенко. Немає ніякої різниці”, – заявив він.
“Якщо ми говоримо про те, що всі, і багаті, і бідні, повинні купувати газ по найдешевшій ціні у Європі і набагато дешевше, ніж у Росії, то, я вибачаюся, ми тоді будуємо не ринкову економіку, а будуємо соціалістичну Українську республіку”, – вважає Балога.
“Ми не можемо далі позичати, як попередні уряди, попередня влада, кошти в МВФ для проїдання. Ми мусимо зробити пенсійну реформу, ми мусимо провести реформування економіки, ми мусимо підняти ціну на житлово-комунальні послуги”, – сказав він.
“У стосунках екс-президента Віктора Ющенка і бізнесмена Дмитра Фірташа ніколи не було “економічної складової”.
Про це також заявив екс-керівник секретаріату президента Ющенка Віктор Балога в ефірі програми “Чорне та біле” на телеканалі ТВі.
“Неправильно звинувачувати Ющенка в тому, що він підтримував на тому чи іншому етапі Фірташа. Питання стоїть в тому, які контракти були укладені і які преференції для України зробив Фірташ по ціні газу”, – зазначив він.
“Коли ув’язувати Ющенка до Фірташа, то я знаю, що це і нещиро, і неправильно, тому що економічної складової у стосунках цих двох людей ніколи не було”, – наголосив Балога.
Крім того, екс-глава секретаріату заявив, що газові контракти, які підписувала екс-премєр Юлія Тимошенко “ні Ющенко, ні секретаріат президента в очі не бачили”.
“Дуже було тяжко витягнути контракти, президент до себе запрошував тодішнього главу Нафтогазу пана Дубину і він не міг надати контракти глави держави”, – зазначив він.
Водночас, за словами Балоги, “Ющенко не торкався питань газових контрактів”. “Це не компетенція президента і він ніколи до цього рівня не опускався, коли прем’єром була Тимошенко”, – заявив він.
“Українська правда”