«Овочевим» селам Іршавщини подарували нітратоміри для перевірки якості вирощеної продукції

Сільради Заріччя і Сільця (Іршавський район Закарпатської області), а також місцева  санепідстанція отримали у подарунок від міжнародного проекту сучасні нітратоміри. Завдяки ним діти обидвох сіл мали змогу визначити вміст небезпечних речовин в овочах, вирощених їхніми батьками.

 Нові прилади мешканці сіл отримали у рамках проекту Програми Розвитку Об’єднаних Націй та Глобального Екологічного Фонду «Впровадження найкращих сільськогосподарських практик щодо зменшення забруднення поверхневих вод Верхньої Тиси». Раніше завдяки цьому ж проекту на берегах тутешньої річки Іршавки було висаджено найдовшу в області алею фруктових дерев.

На початку травня місцеві селяни вже збирають щедрий урожай ранніх овочів – капусти, огірків, редиски, салату, цвітної капусти, кабачків. Географічне розташування названих сіл в улоговині між річками, під захистом масивних гірських хребтів Боржавських полонин створює для цього унікальний сприятливий мікроклімат.

Щодо нітратомірів, то діти з цікавістю зібрали овочі з городів своїх батьків і принесли їх на «експертизу». Переможцями стали ті учні, в овочах яких було найменше нітратів, за що вони отримали цінні призи. Наприклад, у ранній капусті, на приємний подив присутніх, містилось у середньому 14-20 мг нітратів при нормі 900мг/кг. Слід відзначити, що в жодному із зразків капусти не було виявлено перевищення норм, а уміст нітратів не був більшим, ніж 150 міліграм. Вміст нітратів в огірках також не був небезпечним (огірки із закритого ґрунту повинні містити не більше 300мг/кг нітратів і нітритів), а у продукції з Сільця та Заріччя їх містилось не більше 180мг. Безпечними виявилися і молоді кабачки, цвітна капуста, а от в редисці зафіксовані деякі перевищення.

Допустима (безпечна) добова доза надходження нітратів до організму людини становить 5 мг на 1 кг маси тіла. Дорослій людині вагою 60-80 кг 325 мг нітратів, спожитих за добу, не повинні зашкодити здоров’ю.

Діти помітили, що у маленьких овочах набагато вищий вміст нітратів, ніж у дозрілих, тих, що вже сформувались. Особливо це помітно на огірках і редисці. Засмутила юних дослідників цибуля, яка зберігалась цілу зиму: вміст нітратів досягав 219 мг при нормі 80 мг.

По закінченню конкурсу визначення якісних овочів працівники сільських рад обох сіл організували дітям смачний солодкий стіл, а їхнім батькам фахівці надали поради щодо безпечного використання мінеральних добрив для зменшення їх негативного впливу на продукцію.

Довідка:

У селах Сільце і Заріччя Іршавського району реалізовується проект ПРООН-ГЕФ «Впровадження найкращих сільськогосподарських практик щодо зменшення забруднення поверхневих вод Верхньої Тиси». Цей проект здійснюється у рамках Програми Розвитку Об’єднаних Націй (ПРООН) та Глобального Екологічного Фонду (ГЕФ) «Сприяння поширенню найкращих практик зниження поживних речовин у Центральній і Східній Європі», який діє у чотирьох країнах – Молдові, Албанії, Сербії та Україні (а саме, у селах Сільце і Заріччя). Головною метою проекту є демонстрація екологічно і економічно ефективних заходів зі зменшення потрапляння добрив і пестицидів у водойми, шляхом стимулювання найкращих сільськогосподарських практик на прикладі р. Іршавки. У рамках проекту вивчено ситуацію щодо використання хімічних засобів захисту і мінеральних добрив, встановлено родючість місцевих ґрунтів і екологічний стан земель та поверхневих вод, а також впроваджено ряд природоохоронних заходів.

zakarpatpost.net