Закарпаття: Обрежно: гепатити!

У середу 26 грудня в обласному Центрі здоров’я відбулась прес-конференція начальника управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Романа ШНІЦЕРА та головного лікаря обласної клінічної інфекційної лікарні Михайла ПОЛЯКА присвячена стану захворюваності, лікуванню та профілактиці гепатитів в Закарпатській області.За статистикою країн Західної Європи третє місце в структурі смертності населення займають захворювання печінки, які призводять до цирозу печінки – завважив начальник УОЗ в Закарпатській області Роман Шніцер. Основна причина – гепатити. Виділяють п`ять основних вірусів гепатиту – А, B, C, D і E.  Загальновідомо, що вірусний гепатит — хвороба, яка в першу чергу вражає клітини печінки і що один з найголовніших симптомів гепатитів — жовтяниця. Проте, найнебезпечніший з них – гепатит С, оскільки в більшості випадків ця хвороба протікає безсимптомно.

Україна потерпає від найтяжчої серед країн Європи та СНД епідемії вірусного гепатиту С. Крім того, в країні склалася вкрай небезпечна ситуація, коли офіційна статистика не відображає реальних показників захворюваності. Адже згідно з постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 157 «Про деякі питання реєстрації, обліку та звітності по інфекційним хворобам», статистично обраховуються переважно гострі форми з жовтяницею. В результаті форми вірусного гепатиту С без жовтяниці та виражених клінічних проявів донедавна не враховувалися, хоча вони становлять майже 85% всіх випадків хвороби. Сьогодні проблему вірусного гепатиту С визнано на державному рівні. Згідно з наказом МОЗ від 02.06.2009 р. № 378 з червня 2009 р. почали реєстрацію хронічних форм гепатиту.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за наступні 20-30 років всесвітньою загрозою здоров’я стане не ВІЛ/СНІД, як вважалось раніше, а вірус гепатиту, і перш за все – гепатиту С. Гепатит А і Е, як правило, викликають забруднені харчові продукти і вода. Гепатит В, C і D зазвичай розвивається при переливанні крові або інвазійних медичних процедурах з використанням забрудненого обладнання..

Власне Закарпаття найбільше потерпає від гепатиту А. Протягом останніх 10-ти років в структурі всіх гепатитів провідне місце займає саме цей вірус. Найвищі  показники  зареєстровано  в.Ужгороді, в Перечинському та Ужгородському раойнах. Причому більше половини захворівших – діти.

Окрім фактору циклічності (коли кожні 3-4 роки збільшується кількість захворювань) суттєво впливають і міграційні процеси, недостатній рівень забезпечення населення питною водою, забрудненість навколишнього природного середовища  стічними водами та нечистотами, відсутність умов для дотримання дітьми правил особистої гігієни та питного режиму, порушення  дотримання санітарно-гігієнічного режиму в  частині   навчально-виховних закладів області.

Крім того, ускладненням екологічної ситуації внаслідок постійних сезонних затоплень та повеней.

Щодо вірусних гепатитів В і С, то протягом  останніх  5  років, в області кількість хворих нижча у 7-8 разів, ніж в цілому в Україні. Проте, як наголосив головний лікар ОКІЛ Михайло Поляк, ці цифри не показують реальний стан речей, адже лабораторії які спроможні діагностувати це небезпечне захворювання з’явились в області відносно недавно. Одна – в обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом, а друга – в обласній клінічній інфекційній лікарні. Окремо обстежуватися на навність гепатитів В чи С наші краяни не поспішають, адже безсимптомність і підступність цієї хвороби така, що роками людина може не знати що в неї руйнується печінка.

Усвідомлючи яку небезпеку може становити поширення цієї небезпечної інфекції, вже розброблено і днями буде представлено на розгляд обласної ради програму боротьби із хронічними вірусним гепатитами В і С ­– підкреслив начальник управління охорони здоров’я Закарпатської ОДА Романа ШНІЦЕРА.

zakarpatpost.net