Закарпаття: З початку року у регіоні зареєстровано 176 злочинів, скоєних неповнолітніми

На території Закарпатської області проживає 291530 населення віком до 18 років. Юні закарпатці навчаються та виховуються у 801 навчально-виховних закладах: 719 загальноосвітніх школах, 20 вишах, 9 ліцеїв, 8 гімназій, 20 ПТУ, 21 школах-інтернатах тощо. В області функціонують 3 спеціальні дошкільні навчальні заклади, один притулок для неповнолітніх та один центр соціально-психологічної реабілітації дітей.
Проблемними підлітками, схильними до скоєння злочинів, займається кримінальна міліція у справах дітей та її структурні підрозділи на місцях. Як повідомляє начальник ВКМСД ГУМВС підполковник міліції Павло ГОТРА, з початку року працівники служби вжили низку  організаційних та практичних заходів щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх. Зокрема, в краї проведено профілактичні операції “Канікули”, “Ялинка”, “Підобліковець”, “Пияцтво та тютюнопаління”. Спільно зі службою у справах дітей Закарпатської ОДА проведено рейди “Малюк”, “Бездоглядні діти”, під час яких було виявлено 62  неповнолітніх, схильних до бродяжництва та жебракування. 18 підлітків влаштовано до дитячого притулку, 5 — до інтернатів, 37 юних бродяг повернуто в сім’ї. Перевірено 658 неповнолітніх, які перебувають на обліках, з них 207, які раніше вчиняли злочини. Обстежено 348 неблагополучних сімей, в яких проведено профілактичну роботу з батьками, котрі неналежно виконують свої батьківські обов’язки. Проведено 489 перевірок розважальних закладів, 285 місць концентрації неповнолітніх. За скоєння злочинів та адмінправопорушень в міліцію було доставлено 290 неповнолітніх.

У плані профілактики підліткової злочинності міліціонери здійснили 265 виступів у навчальних закладах на правову тематику. Проведено конкурси “Міліція очима дітей”, “Іграшка”, “Юний кінолог”, “Завжди на сторожі Закону”, “Футбольні зірочки”, переможців яких нагороджено призами. Водночас для підлітків  організовувались екскурсії, зокрема і в місця утримання злочинців у камерах та ізоляторах тимчасового тримання…

У всіх міськрайвідділах області функціонують “Зелені кімнати” для неповнолітніх. Особлива увага приділяється профілактичній роботі з неблагополучними сім’ями, попередженню та виявленню фактів насильства над дітьми, виявленню дорослих, які втягують дітей у жебракування, змушують вчиняти злочини.

Незважаючи на  виконану роботу, з початку року на Закарпатті зареєстровано 176 злочинів, скоєних неповнолітніми, проти 138 торік. Безпосередньо  працівники підрозділів  кримінальної міліції у справах дітей розкрили 131 злочин, зокрема виявили  25 фактів втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, 12 випадків використання малолітніх дітей для заняття жебрацтвом, 27 фактів злісного невиконання батьківських та опікунських обов’язків, 4 факти схиляння неповнолітніх до вживання наркотичних засобів. За неналежне виховання дітей притягнули  до адмінвідповідальності 912 батьків. За відпуск неповнолітнім алкогольних напоїв оштрафували  45 продавців торгових точок, анулювали  дві ліцензії на право реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. До речі, самі підлітки, які розпивають в громадських місцях алкогольні напої, часом щиро дивуються, коли працівники  міліції роблять їм зауваження, що пиво дітям пити заборонено. А вони собі хильнуть пляшку-другу, і давай лавиці ламати чи битися…

Шановні батьки! Усвідомте, будь ласка, відому істину: якщо ви не опікуватиметеся належним чином своїми чадами, їхнім “вихованням” займеться вулиця, а далі — міліція та тюрма. Однак злочину завжди легше запобігти, аніж пожинати потім його сумні наслідки.

Володимир Павлюх, ВЗГ ГУ МВС України в Закарпатській області