Закарпаття: У регіоні борги по заробітній платі зросли до 17 млн. грн.

10 червня у прокуратурі області відбулась колегія на якій обговорювали стан прокурорського нагляду за додержанням органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, державного контролю, підприємствами, установами та організаціями вимог законодавства про оплату праці та зайнятість населення.
У роботі колегії взяли участь керівники ДПА, Пенсійного Фонду, Територіальної державної інспекції праці, Управляння праці та соцзахисту ОДА, обласного центру зайнятості та міжрайпрокурори.

Вцілому, упродовж минулого року за результатами прокурорських перевірок було порушено 33 кримінальні справи, із вжиттям заходів розглянуто 230 приписів та подань, задоволено 67 протестів, а за актами прокурорського реагування до відповідальності притягнуто 192 посадовців та відшкодовано 15,3 млн. грн., заборгованої оплати праці.

Проблема своєчасної виплати заробітної плати набуває надзвичайного стану. З початку поточного року її заборгованість стрімко зросла з 13,2 млн. грн. станом на січень 2010 року (7,5 млн. грн. – економічно активні підприємства) до понад 17 млн. грн. станом на червень (10,9 млн. грн. – економічно активні підприємства).

При цьому, розмір заборгованості на економічно-активних підприємствах збільшився за з початку року на 3,4 млн. грн.

За видами економічної діяльності найбільші обсяги заборгованості мають економічно – активні підприємства у сфері: промисловості – понад 6 млн. грн., будівництва – майже 1,8 млн. грн., здійснення операцій з нерухомим майном, оренди, надавання послуг підприємцям.

За адміністративно-територіальним поділом найвищий рівень заборгованості по заробітній платі спостерігається у м. Ужгород – понад 3,4 млн. грн., м. Мукачево – 1,5 млн. грн.,. Берегівському – 3,2 млн. грн., Ужгородському -1,6 млн. грн., Тячівському – 1,1 млн.грн. районах.

З початку року кримінальні справи за фактами невиплати працівникам заробітної плати порушувались прокурорами міст Мукачева та Ужгорода, Іршавського, Міжгірського і Мукачівського районів, Берегівським та Хустським міжрайонними, Чопським транспортним.

Зокрема, прокурором Мукачівського району порушено кримінальну справу за фактом безпідставної невиплати у період з жовтня 2009 року по теперішній час заробітної плати на суму 65,4 тис. грн. працівникам ЗАТ «МБУ6». По справі проводиться досудове слідство.

Прокурором м. Мукачева порушено кримінальну справу по факту безпідставної невиплати у період з травня 2008 року по жовтень 2009 року заробітної плати на суму 335,1 тис. грн. працівникам ТОВ «Аверс- Плюс ЛТД». Кримінальна справа з обвинувальним висновком вже скерована до суду.

Берегівським міжрайонним прокурором також порушено кримінальну справу відносно директора ТОВ «Дизайн», який у період з жовтня 2009 по січень 2010 років безпідставно, при наявності обігових коштів на рахунку не виплатив найманим працівника заробітну плату на суму понад 61 тис. грн.

Аналогічні кримінальні справи з початку року порушені усіма міжрайрокурорами. Крім цього ними вживались також інші заходи реагування так, за приписом прокурора м. Мукачева про усунення порушень законодавства про оплату праці директор ТОВ «Автоміст» погасив заборгованість із виплати заробітної плати працівникам підприємства в сумі 147,2 тис. грн. За протестами цього ж прокурора скасовані накази директора ТОВ «Аверс Плюс ЛТД» про незаконне надання працівникам підприємства відпусток понад встановлений законодавством термін.

Всього, протягом січня-травня поточного року з метою відшкодування заборгованості по заробітній платі прокурорами порушено 12 кримінальних справ, внесено 123 приписи та подання, за результатами розгляду яких відшкодовано вже 7,2 млн. грн., до відповідальності притягнуто 101 посадову особу , принесено 23 протести.

Перевірками виявлено непоодинокі випадки порушень у діяльності суб’єктів господарювання, установ та організацій з питань дотримання ними вимог трудового законодавства щодо виплати заробітної плати в «конвертах», а також виплати її нижче встановленого мінімуму, несвоєчасної індексації та не проведення компенсації працівникам в результаті порушення строків її виплати та інше.

Також продовжують мати місце випадки порушення строків виплати заробітної плати та не проведення повного розрахунку при звільненні працівників.

Проведеною прокуратурою області перевіркою в ТДІП в Закарпатській області встановлено, що робота інспекторів ТДІП по виявленню порушень вимог чинного законодавства про працю, саме в цей, кризовий період, потребує суттєвої активізації і принципової позиції стосовно захисту інтересів працюючих. Та, на жаль, позиція ТДІП не тільки є пасивною, але й межує з «халатністю».

Саме тому, на колегії прокурор області піддав жорсткій критиці роботу цього органу, який уповноважений державою захищати трудові права громадян.

Протягом поточного року до органів прокуратури області надійшла 21 заява та повідомлення про злочини щодо невиплати заробітної плати. За наслідками їх розгляду порушено 12 кримінальних справ

Прес-служба прокуратури області