Закарпаття: Обласна влада б’є на сполох — у регіоні катастрофічно не вистачає “блакитного палива” у балонах

На Закарпатті катастрофічно не вистачає газу – скрапленого, що в балонах. А той, що зрідка потрапляє на ринок, подорожчав майже удвічі. Люди скаржаться, але підприємці лише розводять руками: до аукціонів з продажу газу для населення їх не допускають.
Б’є на сполох і обласна влада – у регіоні немає навіть половини “блакитного палива”, яке потребує населення.

Жителька села Порошково, що у Закарпатті, Марія Баник скаржиться: “Якщо я пенсію отримую в 706 гривень, значить, з них 150 гривень віддати за балон газу – це дуже вдарило”.

Без скрапленого газу нині опинилися третина мешканців Закарпаття. Річ у тім, що край газифікований нині всього на 60 відсотків, а у гірські райони магістральні газопроводи навряд чи колись і прокладуть – складно. Тому тут широко використовують газ у балонах. Проте за останній місяць паливо подорожчало удвічі. Підприємці, котрі постачали газ на ринок області, розводять руками.

Газотрейдерів не допускають до торгів

Досі раніше газ для потреб населення продавали на спеціальному аукціоні за пільговою ціною. За словами юриста Сергія Петрецького, який консультує одного з закарпатських дистриб’юторів газу, упродовж останніх місяців аукціони почали зникати, а низку підприємств по всій Україні до участі в торгах не допускають. Без причин, каже Сергій Петрецький: “Згідно з діючими правилами та вимогами законодавства України, наше підприємство має всі необхідні документи для забезпечення населення Закарпаття скрапленим газом. Це давало нам змогу безперешкодно брати участь в аукціонах. Проте зараз у нас вимагають додаткові узгодження, а відповідна процедура відсутня”.

Підприємці підозрюють змову чи лобіювання інтересів окремих структур. Зараз вони вимушені купувати газ для населення за комерційною ціною – удвічі більшою за спеціальну. Звідси й подорожчання. Закарпатська обласна адміністрація підтримує підприємців і надсилає листи за листами до Кабінету Міністрів з проханням виділити для регіону пільговий газ.

Балони без обслуговування призводять до вибухів у побуті

Між тим експерти говорять про ще одну проблему. Якщо заправка газу на спеціалізованих підприємствах буде дорогою, люди підуть купувати “блакитне паливо” на автозаправки. Це заборонено і небезпечно, пояснює директор одного з найбільших підприємств з постачання газу для закарпатців Валерій Григор’єв.

“Балони це предмети підвищеної небезпеки. Постійно повинні знаходитися під наглядом спеціаліста. Якщо цей цикл обслуговування не буде проходити – наших балонів – це може призвести до вибухів”.

За останній рік в Закарпатті зареєстровано 8 випадків вибуху газових балонів у побутових умовах, внаслідок чого четверо загинули, ще 13 постраждали. Жоден з балонів, що призвів до трагедії, не був заправлений на спеціалізованому підприємстві.

Надія Петрів, Радіо Свобода