Ужгород: Юні футболісти виступлять у фіналі чемпіонату України

Про футбольні традиції Закарпаття, мабуть, відомо усім, хто цікавиться грою мільйонів не лише в нашому краї, але й далеко за його межами. Не одне покоління закарпатців захищало кольори київського «Динамо», львівських «Карпат», інших клубів колишнього СРСР, незалежної України.
Виступ у збірній чи клубі елітного дивізіону можна вважати вершиною, до якої футболіст йшов багато років, але починав, як і тисячі інших, із дитячої футбольної школи, в якій закладав підвалини як своєї майстерності, так і професіоналізму, любові до справи, якою займається.

В обласному центрі вже багато років функціонує СДЮШОР м. Ужгород, в якій займається чимало юнаків, які мріють стати відомими футболістами. Цьогоріч вихованці школи (віком до 15 років) зайняли друге місце у четвертій зоні Чемпіонату України з футболу (всього у чемпіонаті є 4 зони, команди, які зайняли 1 та 2 місця у своїй зоні, розігрують звання чемпіона країни у фінальній частині) і з 29 червня по 3 липня будуть грати у фінальній частині чемпіонату, що відбудеться у м. Саки.

Зважаючи на успіхи колективу, ми звернулися до головного тренера команди Василя Юрійовича Ороса, який «доклав руку» до появи на футбольному небосхилі України таких гравців як Василь Кобин (ФК «Шахтар) та Олександр Надь (ФК «Закарпаття»), поцікавившись, що ж сприяє молодим закарпатцям досягати таких успіхів.

– Під моїм керівництвом наразі працює дві вікові групи: молодші 2000 року народження та старші 1995 року. Головна ставка робиться на інтенсивні тренування (декілька разів на тиждень) та спаринги, для чого часто треба полишати межі Ужгорода, багато пересуватися областю. Із молодшими працюється трохи простіше, у них головна увага приділяється роботі з м’ячем, набуттю технічних навичок.

Старші… тут уже мова йде про хлопців 14-15 років, для яких важливим аспектом стає тактична побудова, командна гра. Але у їх віці, який зазвичай називають «перехідним», виникає чимало проблем, які тренер має вирішувати в ході тренувань та ігор. Усі, мабуть, розуміють, що таке амбіції, бажання перемогти будь-що, однак футбол, повторюся, – це командна гра, а тому гравець має виконувати ті настанови, які дає тренер, відтак іноді поступаючись власним бажаннями. У такому юному віці дуже важливо правильно донести свою думку гравцеві, щоб він розумів своє значення для загального успіху команди. У цьому – одне з ключових завдань тренера у дитячому та юнацькому футболі.

– Із якими ще труднощами стикається тренер у наші дні?

– Не дуже хочеться про труднощі, вони є у всіх. Часом у нас зриваються матчі-спаринги. Часом на це є об’єктивні причини, але буває, що немає можливості заплатити за оренду майданчика, не вистачає коштів на транспортні потреби. Я притримуюся принципу максимального навантаження гравців спарингами з однолітками з інших команд. В ідеалі було б проводити подібні матчі щотижня, однак реально ми це робимо лише раз на два тижні. Багато треба витрачати на спортивне спорядження: м’ячі, знаряддя для тренувань, а також відповідне взуття. Переважна більшість цих проблем лягає на плечі батьків, а враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію, їм не завжди вдається у повному обсязі забезпечувати потреби юного футболіста.

– Що ж Ви робите, щоб вирішити це питання?

– СДЮШОР знаходиться у підпорядкуванні управління сім’ї, молоді та спорту ОДА. Управління, наскільки це в його силах, вишукує можливості для того, щоб нам допомогти. Цього року ФК «Закарпаття» придбало для наших підопічних комплект форми. Крім того, шукаємо тих людей, яким не байдужа доля футболу, фізичного виховання та, в принципі, виховання дітей. Приміром, зараз познайомилися з пані Інною Конар, яка на наше звернення радо відгукнулася, погодилася допомогти у підготовці та поїздці на фінальний етап Чемпіонату України (U-15), що відбудеться у м. Саки. Із її допомогою було закуплено нові м’ячі для тренувань. Думаю, ми й надалі матимемо в її особі доброго помічника для юних футболістів.

– На що розраховуєте у Саках? Можливо, повернетеся на Закарпаття чемпіонами України?

– Будь-який спортсмен завжди має бути налаштований на перемогу. Як складеться наша доля у фінальній частині – прогнозувати не беруся, однак маю надію, що ми зможемо гідно представити закарпатський футбол, показати гарну гру.

Павло КОЧЕТКОВ, Спорт-тайм