Ужгород: “Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи”

У четвер, 24 червня, в Ужгороді на базі Катехитичного духовного центру при монастирі сестер ордену Згромадження Ісуса відбувся навчально-методичний семінар “Християнська етика: досвід, проблеми, перспективи (Напрям – інтеграція християнської етики й екологічного виховання)”.
До організації цього заходу ініціативно підійшли Управління освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації, Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти (ЗІППО) (кафедра методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін), Комісія з екології і мігрантів Римсько-Католицької Церкви в Україні, Комісія з екології Мукачівської греко-католицької єпархії. Цей семінар відбувся у рамках проекту „Екологічна освіта: відповідальність за Створіння і стале виробництво енергії в Україні” у співпраці з Університетом Людвіга Максиміліана (Мюнхен, ФРН) та за фінансової підтримки фундації Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Оснабрюк, Німеччина).

Зазначений захід складався з кількох частин. Вступним словом відкрили зібрання заступник начальника Управління освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації Г. І. Сопкова, директор ЗІППО М. І. Талапканич, генеральний вікарій Мукачівської римо-католицької дієцезії, заступник голови Комісії з екології мігрантів Римсько-Католицької Церкви в Україні о. Петро Жарковський.

Після молитви „Отче наш” розпочалася навчально-методична частина семінару, на якій свої цікаві та змістовні доповіді представили науковці, методисти, богопосвячені особи. Про енвайронментальні ініціативи церкви в Україні ознайомив присутніх О. М. Бокотей, доцент кафедри географії і раціонального природокористування географічного факультету, Завідувач Зоологічного музею УжНУ (менеджер енвайронментальних програм Комісії з екології і мігрантів Римсько-Католицької Церкви в Україні, Комісії з екології Мукачівської греко-католицької єпархії); духовність в еколого-економічних вимірах представив завідувач кафедри педагогіки, психології та теорії управління освітою ЗІППО доктор фізико-математичних наук, професор В. В. Химинець; про вплив екологічних факторів на духовне і фізичне здоров’я людини наголошував кандидат біологічних наук, доцент кафедри методики викладання природничо-математичних дисциплін ЗІППО О. В. Грабовський; питання виховання відповідального ставлення до всього сотвореного торкнулася голова Катехитичної комісії Мукачівської греко-католицької єпархії сестра Августина Зейкан ЧСВВ; про особливості християнської етики й екологічної культури повідомила завідувач кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін ЗІППО, доктор філософії, доцент М. Р. Баяновська; порівняльно-з’ясувальну характеристику суспільствознавчих дисциплін та екологічного християнського виховання запропонував методист кабінету суспільно-гуманітарних дисциплін ЗІППО Ю. Ю. Шимон. Також з доповідями виступили науковий співробітник Закарпатського краєзнавчого музею, катехит Мукачівської греко-католицької єпархії М. М. Біланич, доцент кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін ЗІППО П. М. Ходанич.

Під час короткої перерви, за чашкою кави, присутні гості жваво обговорювали проблеми викладання християнської етики у школах краю, шукали шляхи їх вирішення. У ході семінару звучало ряд пропозицій щодо вдосконалення роботи у цій сфері. Зокрема, с. Августина Зейкан висловила ідею створення міжконфесійної інституції з підготовки спеціалістів християнської етики. Лише згуртована цілеспрямована діяльність християн, за словами с. Августини, здатна принести бажаний, кваліфікований результат.

До обговорення із представлених на розгляд учасників семінару перспективних досвідів роботи з християнської етики та екологічного виховання долучилися М. Ю. Логойда, О. Ю. Слабська, вчителі початкових класів Кам’яницької ЗОШ І-ІІІ ст. Ужгородського району, Н. В. Перепелиця, вихователь групи продовженого дня НВК м. Ужгорода.

У постеровому варіанті були презентовані доповіді доцента кафедри методики викладання суспільно-гуманітарних дисциплін Н. Й. Ребрик – “Християнська етика: “екологія” літератури”; завідувача кабінету виховної роботи та предметів етико-естетичного циклу В. І. Сивохоп і методиста кабінету виховної роботи та предметів етико-естетичного циклу ЗІППО О. І. Опачко – “Спільна діяльність ЗОШ та позашкільного навчального закладу у формуванні ціннісного ставлення особистості до природи”.

У частині “Екологія” душі і природи” з моделювання уроків та виховних заходів виступили: Б. Б. Шпір, магістр християнської етики та релігієзнавства (Тячівський р-н), запропонувавши вчителям катехитичне виховне заняття в природі на тему “Вміння слухати й почути” та М. В. Ріцкова, учитель християнської етики ЗОШ І-ІІІ ст. № 5, м. Ужгорода, яка запропонувала модель інтерактивного уроку на тему “Духовне очищення молитвою”.

Наприкінці семінару відбулася творча зустріч із закарпатськими письменниками Ю. Шипом, Х. Киритою, В. Шуліко, які в своїй творчості проникають до глибин християнських істин.

У кінці зустрічі було підбито підсумки і визначено перспективи на майбутнє.

Наталія Гумен-Біланич, Марія Баяновська, Закарпаття онлайн