На Закарпатті зростає попит на психологів-практиків

Кафедру педагогіки в Ужгородському державному університеті було створено у 1956 році. Згодом, у 1968 році її було реорганізовано у кафедру педагогіки та психології, нині  тут працює 14 чоловік. Великим здобутком є те, що на кафедрі розпочато підготовку додаткової спеціальності «практичний психолог», а згодом,  з 2008 року почала готувати психологів як окремих фахівців. Про майбутнє кафедри та цієї спеціальності – у розмові з завідувачем кафедри, кандидатом психологічних наук  Едуардом Тіберійовичем Соломкою..
– Едуарде Тіберійовичу, скільки студентів у вас нині здобувають спеціальність «психологія»?

– Ми отримали ліцензію на спеціальність «психологія» у 2008 році, у цьому ж році здійснили набір на перший курс. На сьогоднішній день у нас навчаються перший і другий курси. На першому курсі навчається 40 студентів, на другому курсі – 28, тобто, на першому курсі маємо дві групи, на другому – одну. Але ліцензію маємо на 75 чоловік, тобто, ліцензійний обсяг нам дозволяє набирати на цю спеціальність саме таку кількість  студентів. У першому наборі 2008 року ми отримали квоту на три державних місця, з 2009 року ми вже маємо квоту на 15 державних місць. Тобто, нині з 40 першокурсників 15 навчаються на державній, 25 – на контрактній формі навчання.

– Яке науково-методичне забезпечення цієї спеціальності на кафедрі?

– На сьогоднішній день ми маємо достатнє навчально-методичне забезпечення з метою успішного проходження акредитації, адже через півтора роки фактично ми будемо акредитуватися. Тому наразі ми займаємося покращенням та удосконаленням нашої спеціальності у методичному та бібліотечному плані. Стикаємося з деякими проблемами, труднощами, однак спрямовуємо усі зусилля на те, щоб підсилити кадровий потенціал кафедри з метою забезпечення якісної підготовки спеціалістів.

–  Хто може здобути спеціальність психолога в університеті?

– Підготовка психологів для нашої кафедри не є новим явищем, оскільки у 1991 році на кафедрі було запроваджено підготовку з додаткової кваліфікації «практичний психолог» або «шкільний психолог», так вона спочатку називалась. На сучасному етапі ця підготовка змінилася, ми її розширили. Якщо донедавна, до минулого року, ми здійснювали підготовку з додаткової спеціальності «практичний психолог» для студентів, які здобувають або здобули освіту на педагогічних спеціальностях нашого університету, то минулого року ми відкрили ще одну групу з метою підготовки студентів виробничих спеціальностей. Тепер додаткову кваліфікацію «практичний психолог» мають право здобувати фактично всі без винятку студенти нашого університету, а також випускники наших та інших навчальних закладів.

–  Багато тих, хто бажає отримати додаткову кваліфікацію?

– Наразі маємо на цьому курсі студентів з багатьох  факультетів нашого університету,  окрім юридичного, економічного, медичного. Але силами членів кафедри ми будемо проводити агітаційну роботу.  Я думаю, відсутність саме цих студентів пов’язана з тим, що ми лише рік як запровадили підготовку для студентів виробничих спеціальностей. Але інформація про таку можливість буде поширюватися, і поряд зі своєю основною спеціальністю випускник зможе отримати сертифікат як додаток до основного диплому.

– Які перспективи у ваших випускників з додатковою кваліфікацією «практичний психолог»?

– Наші студенти-випускники з додатковою кваліфікацією психолога мають можливість реалізувати себе як в закладах освіти, так і в приватних,  державних,  правоохоронних структурах, де в штатному розписі установ передбачено посаду психолога. Випускники, які отримали цю додаткову спеціальність, працюють у Службі безпеки України, Міністерстві внутрішніх справ, Міністерстві надзвичайних ситуацій. Працюють наші випускники також у Червоному хресті, центрі «Вибір», «Оптиміст». Кваліфікація психолога на теренах нашої області набуває дедалі більшої актуальності, і я сподіваюся, що в майбутньому попит на фахівців-психологів буде тільки зростати. Ми з  свого боку, будемо дбати про якісну підготовку спеціалістів, удосконалення навчально-виховного процесу, методичного забезпечення, запровадження інноваційних технологій. Ми залучаємо наших студентів до наукової роботи, до участі у студентських наукових конференціях, на яких вони виступають зі своїми повідомленнями. Це хороша можливість відкрити свої уподобання, свої здібності. У подальшому маємо усі передумови мріяти про відкриття  аспірантури по підготовці кандидатів наук зі спеціальності «психологія».

– Чому зростає інтерес до спеціальності «психологія» серед населення?

– Цьому є багато причин, але я думаю, що підготовка по спеціальності психологія, яка нині здійснюється у трьох навчальних закладах, у тому числі й нашому, раніше не була така затребувана. Нині зростає інтерес до цієї професії і серед широкого загалу –  і я думаю, що це не просто данина моді. У переважній більшості це свідомий вибір наших студентів/ Тепер люди часто стикаються зі стресовими ситуаціями, з масою проблем у вихованні своїх дітей,  з проблемами у вирішенні якихось особистих питань, зростає попит на психологічну допомогу, психологічне консультування. На Заході діяльність психологів, психологів –практиків розвивалася і в попередні роки, там є вже досвід, напрацювання. У нашій державі психологічна служба тільки починає розвиватися. У майбутньому, певен, фахівці-психологи, якщо вони будуть професіоналами у  своїй галузі, будуть забезпечені і попитом, і роботою.

Розмовляла Мирослава КОЧІШ, прес-служба УжНУ