Закарпаття: Волонтери збирають сміття на берегах Теребле-Рікського водосховища

Близько двадцяти людей зібралися на Теребле-Рікському водосховищі, щоб зібрати сміття навколо водойми. Сюди його звозять з усіх навколишніх сіл, і місцеві працівники просто не встигають прибирати територію. Марина Коваль з’ясовувала, хто і чому взявся за прибирання на громадських засадах.
Ось так (див. ФОТО) виглядає сьогодні водосховище Теребле-Рікська гідроелектростанції. Майже вісімнадцять кілометрів берега усипані сміттям.

Саша – програміст з Києва, один з ініціаторів великий прибирання. Місяць тому він приїхав сюди відпочивати – був вражений карпатськими краєвидами і шокований кількістю сміття в горах.

Олександр Каракулін, мешканець Києва:

– Для нас це був просто шок, ми вийшли на березі, і нам навіть не було де поставити намети тому, що скрізь були пляшки. Ми кинули рюкзаки і хвилин десять просто дивилися.

Формально прибиранням повинні займатися власники водосховища. Але тут скаржаться – працівники не встигають очищати територію від мотлоху, який вода у великих кількостях виносить на берег. З фільтраційної решітки постійно витягують застряглі пластмасові пляшки. На такі роботи вже не вистачає ні сил, ні коштів.

Олександр Крупський, заступник начальника Теребле-Рікської гідроелектростанції:

– Щоб зібраті пляшки, треба мати плавзасіб, утримувати плавперсонал постійно, а це безумовно витрати, що ми мусимо загрібати сліди недбалості органів влади тих населених пунктів і районів, які розташовані вище по течії.

Мотлох у водосховищі несуть річки з сусідніх сіл, говорять на ГЕС. Одне з них – Мерешори – буквально в двох кілометрах. Жителі навіть не приховують, що викидають відходи у річку, адже іншого місця для цих цілей не передбачено.

Влада виправдовуються – на чотири села жодної санкціонованої звалища. Район знаходиться на території заповідника, скидати тут сміття не дозволяють екологи.

Леонід Пишка, заступник голови Колочавська сільради:

– Хто палить, хто ховає, хто як має можлівість, але практично як такого сміттєзваліща ми не маємо. Бо немає можливості, немає місця, не маємо території, де його можемо побудувати.

Сільська влада запевняє – вже майже знайшли рішення проблеми. Збирати сміття буде підприємець із сусіднього Хустського району. Поки все на стадії переговорів, берег водосховища чистять туристи. Вони наповнюють мішки за лічені хвилини.

Сергій Черв’яков, житель Львова:

– Знаходиться дуже багато всього – від носків діда Панаса до рукавчіків Віталія Кличка, там це сміх сміхом, але це дуже різні речі, загалом пластик, люди залишають, це загалом дуже погано, бо пластик, всі знають, утілізується дуже довго.

Все зібране за тиждень вивезти на сміттєзвалище у Хустський район обіцяли хлопцям місцеві підприємці.

Марина Коваль, Юрій Ковальов, «Подробиці», Телеканал «Інтер»