Випити склянку соку – що кілограм фруктів з’їсти…

Як би не переконували виробники пакетованих соків, що їхня продукція – якісна і не поступається свіжовідтисненим аналогам, лікарі рекомендують пити фреші. У консервованих соках ховаються барвники та ароматизатори, шкідливий цукор і стабілізатори смаку. Фреші – це соки «чистої води», без «корисних» добавок, що збагачують смак. Випити склянку фрешу – те саме, що з’їсти плід: без твердої шкірки, насіння, червоточин…
У спекотні дні в супермаркетах за фрешами черги шикуються. Не відлякує навіть ціна – від 12 гривень за склянку. Розчавлять будь-який фрукт на ваш вибір – апельсин, яблуко, грейпфрут. У сезон потішать гарбузом і грушкою.
Звідки привезені дари природи, якими хімікатами обробляли урожай, чи познайомили з водою – про це ніхто не запитує. Довіра споживача – безмежна…

«Тому краще чавити сік у домашніх умовах!» – рекомендують виробники побутової техніки і пхають під ніс рекламні плакати зі зображенням щасливих людей. Скептики засудливо хитають головою: «Соковитискач робить з фруктів місиво. А з розбитих молекул – більше шкоди, ніж користі».

«Поставте у кімнаті дві склянки з соком. В одну – налийте пакетований, в іншу – фреш, – радить лікар-дієтолог Інна Кравчук. – Залишіть на цілий день. До вечора свіжовичавлений скисне, а пакетований ще тиждень стоятиме. Хоч виробники і пишуть на упаковці «Без консервантів», але щось вони туди додають. А примітка «зберігайте відкриту упаковку в холодильнику» – це для замилення очей».

На запитання, що краще: з’їсти яблуко чи випити склянку яблучного фрешу, дієтолог відповідає: «Як кому смакує». На думку фахівця, перевага фрешів у тому, що вони більш насичені вітамінами: «Формула проста: більше фруктів – більше корисних речовин. Спробуйте втнути на сніданок кілограм моркви! Не зможете. А от склянку соку – подужаєте. Так само не будете їсти сирий гарбуз з лимоном вприкуску».

«Клітковина йде у відходи, тож шлунок не перепрацьовує. Сік легко засвоюється, – каже Інна Кравчук. – Але треба стежити за станом організму. Якщо у вас – гастрит або виразка шлунка чи дванадцятипалої кишки, маєте проблеми з нирками або підшлунковою залозою, не поспішайте «пакувати» вітаміни. Розводьте сік водою. Навіть якщо ви – абсолютно здорова людина, починайте пити соки з «дози» 1:3 (1/3 соку, 2/3 води). А потім – пів на пів. Збільшуйте кількість соку поступово. Він доволі агресивно поводиться у шлунково-кишковому тракті, «зрошує» його кислотами. Жити на одних соках – собі дорожче»…

«Дотримуйтесь міри, – закликає лікар-дієтолог столичного медичного центру New Medical Інна Поліщук. – І соки, і свіжі фрукти-овочі треба вживати у розумних кількостях. Фрукти багаті пептинами – природними сорбентами, які стимулюють перистальтику кишківника. Вони виводять з організму радіонукліди, знижують рівень холестерину в крові. Соки збагачені ензимами, натомість позбавлені пептинів. Але їх можна використовувати у лікуванні багатьох захворювань. Єдиний нюанс – зважайте на те, з яких фруктів витискаєте вологу. Якщо плід містить нітрати, шлунково-кишковий тракт вдвічі швидше всмокче токсичні речовини».

“Високий замок”