У Мукачеві перший дитбудинок сімейного типу допомогли створити благодійники із Німеччини

Одним із пріоритетних напрямів діяльності виконавчого комітету Мукачівської міської ради по праву вважається розвиток та утвердження сімейних форм виховання. Адже охорона дитинства, соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – не тільки обов’язок держави, закріплений в Конституції України, а й значною мірою глибоко моральний обов’язок, який стосується кожного мешканця громади, котрому небайдужа доля дітей.
Навколо цієї проблеми об’єднали свої зусилля органи місцевого самоврядування і релігійні громади, благодійні фонди, мешканці міста над Латорицею, які власним прикладом показали, як крок за кроком, через повсякденну працю закладаються цеглини добра та чуйності у велику будівлю любові до дітей, які не бувають чужими. Говорячи про сьогодення, ми повертаємо свої погляди у минуле, згадуючи тих людей, які стояли біля витоків створення будинків сімейного типу в Мукачеві, були піонерами цієї благородної справи, сприяли їхньому утвердженню та розвитку. Так, у 1997 році зусиллями виконавчого комітету Мукачівської міської ради, Мукачівського реформатського релігійного приходу (єпископ Людвіг Гулачі) та благодійної організації з Німеччини “Густав Адольф верк” у нашому місті було створено перший дитячий будинок сімейного типу, керівником якого стала вчителька математики Жужанна Теплицька. Утримання дітей до 2006 року здійснювалося за рахунок релігійного приходу. Діти дорослішали, залишали будинок, а на їх місце приймались нові. Але залишаючи будинок, кожен з них не пориває зв’язок з Жужанною Андріївною, яка стала мамою для кожного з них. У вересні 2008 року під час одруження Андрія Деме, вона в ролі мами відсвяткувала 4 весілля. На сьогодні в будинку виховується 7 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.

Нині вона виявила бажання взяти на виховання ще одну дитину, позбавлену батьківського піклування.

За значний особистий внесок у вирішення питань соціального захисту дітей, створення сприятливих умов для всебічного розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, формування у дітей високих духовних і моральних якостей, багаторічну сумлінну працю Жужанну Андріївну Теплицьку у 2008 році нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

У родині батьків–вихователів дитячого будинку сімейного типу сім’ї Бургер перебуває 6 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також один повнолітній. Вони виховуються разом з чотирма власними дітьми Жужанни та Євгена Бургерів. “Нам було дуже важко в перші роки діяльності нашого будинку сімейного типу, і в першу чергу це стосується матеріального забезпечення. Дякуючи підтримці Закарпатського обласного благодійного фонду “Карітас” та міської влади, нам вдалося втілити в життя таку потрібну справу”, – ділиться своїми спогадами батько-вихователь Євген Бургер, а його дружина Жужанна підкреслює той факт, що держава зараз також надає дуже велику підтримку сім’ям, які взяли на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Вона також добре пам’ятає, що свого часу дійсним натхненником для них у новій справі був єпископ Майнек Антал, який завжди намагався надати підтримку молодій сім’ї. У 2008 році з нагоди Дня захисту дітей Євгена Євгеновича Бюргера за вагомий особливий внесок у вирішення питань соціального захисту дітей, створення сприятливих умов для всебічного розвитку кожної дитини було нагороджено медаллю “За працю і звитягу”.

Повагу до сімейних цінностей, піклування про збереження теплих турботливих відносин між братами та сестрами виховують у підопічних дитячого будинку сімейного типу “Родина” батьки- вихователі Оксана Іванівна та Іван Михайлович Горкавчуки. Тут створено всі умови для виховання та проживання дітей та підлітків, робиться все необхідне для забезпечення належного їх фізичного та психологічного розвитку. Досвід батьківства став подружжю у великій нагоді, коли в серпні 2005 року виконавчим комітетом міської ради за сприяння благодійного фонду ім. Ілони Зріні був створений ДБСТ “Родина”. Десять дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебуває у них на вихованні. Всі роки діти виховуються в дусі християнської моралі. любові до ближнього, турботливого та дбайливого ставлення один до одного. Оксана Іванівна з чоловіком турбуються не лише про утримання дітей та забезпечення їх всім необхідним. Велика увага в будинку приділяється навчанню, отриманню професійної освіти, підготовці до дорослого життя. З метою кращої суспільної адаптації та соціалізації дітей, вирішення конфліктних ситуацій мати-вихователь звертається по допомогу до служби у справах дітей, шкільних психологів, прислуховується до порад вчителів та спеціалістів обласного центру соціальних служб для молоді. За вагомий особистий вклад у виховання дітей Оксана Іванівна Горкавчук нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Ініціативу цих батьків підтримали Тетяна Дрозд, яка на сьогодні виховує 8 дітей і Тетяна Гец, яка виховує п’ять дітей. Тенденція на створення сімейних форм виховання залишається стабільною. На сьогоднішній день в місті над Латорицею успішно працюють шість дитячих будинків сімейного типу та шість прийомних сімей, серед яких і новостворена сім’я Каменєвих. У всіх названих сім’ях знайшли домашній затишок 50 дітей.

За цим стоїть наполеглива праця, люблячі серця багатьох людей, міської влади, релігійних громад, благодійних фондів. За ними організаторський хист та налаштованість на нові підходи в роботі працівників міськвиконкому, які опікуються розвитком сімейних форм виховання. За цим підтримка тих, хто стояв у витоків організації будинків сімейного типу, хто і сьогодні надає дітям не тільки фінансову підтримку, а й часточку свого серця. Приємно відзначити, що саме в місті над Латорицею міська влада звільнила дитячі Будинки сімейного типу від сплати комунальних послуг.

Усіх, кого може зацікавити ідея створення дитячого будинку сімейного типу або прийомної сім’ї, просимо звертатися за адресою: м. Мукачево, вул. Пушкіна, 2, служба у справах дітей – каб. № 50-51, тел. 2-10-18.

Іван Лендьєл, “Мукачівська Ратуша”