На Закарпатті прокуратура, СБУ та міліція склали 106 протоколів про корупційні дії

Як правило, ведучи мову про корупцію у нашій державі оперують десятками, сотнями тисяч, або й мільйонами гривень чи доларів США хабарів, забуваючи, що вона починається з малого. Тобто, корупційні злочини, це уже вершина протизаконних дій, за які передбачена кримінальна відповідальність. Однак вони, на моє глибоке переконання, починаються з малого правопорушення.
Наприклад, хтось і державних посадовців “забув”, що цю службу не можна суміщати з іншими видами діяльності. Скажімо, як один з головних бухгалтерів на Іршавщині, держслужбовець 12 рангу, яка за сумісництвом вирішила попрацювати у складі дільничної виборчої комісії від одного з кандидатів у президенти на минулих виборах.  Ще хтось надав переваги комусь, звичайно, не за красиві очі.

Інший держслужбовець  розпорядився собі „трудоголіку” чи комусь із наближених виписати і виплатити премію, не маючи на те жодних підстав. Саме так зробив один із сільських голів на тій же Ірщавщині. Або  один із сільських голів Ужгородського району надав до кримінально–виконавчої інспекції завідомо недостовірну інформацію про те, що громадянин Н. відпрацював на громадських роботах, хоч він таке адмінстягнення не відбував. Словом, у чинному Законі України „Про боротьбу з корупцією” названо немало дій, за які настає адміністративна відповідальність. Це свого роду попередження: схаменіться, бо від таких корупційних дій недалеко й до злочинних.

Нагадаю, що за перше півріччя цього року лише органами прокуратури області було складено 28 протоколів про вчинення корупційних  діянь, або інших правопорушень, пов’язаних із корупцією.  До них ще необхідно додати 52 і 26 та п’ять протоколів, складених відповідно органами МВС і СБУ та податковою міліцією.

Загалом із розглянутих судами  56 протоколів оштрафовано на різні суми 50 осіб. На жаль, незважаючи на те, що прокурорами на місцях ставилося питання про припинення державної служби тими держслужбовцями, яких судами визнано винними у вчиненні корупційних діянь, жодної особи протягом першого півріччя не звільнено із займаної посади. Не у повному обсязі відшкодовуються і збитки, завдані корупційними діями. Поки що великий відсоток, особливо матеріалів органів МВС і СБУ про адміністративну корупцію, судами закривається за відсутністю події і складу правопорушення.

Прокурорами внесено на незаконні постанови про закриття судами таких справ 9 протестів, за наслідками перевірок скасовано 8 неправомірних нормативно-правових актів та рішень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, внесено 11 документів прокурорського реагування на усунення причин і умов, що сприяють корупційним проявам, ставиться питання про притягнення винних осіб і до дисциплінарної відповідальності.

Звичайно, ми розуміємо, що ці заходи недостатні, аби приборкати корупційні правопорушення. Тому на розширеному засіданні колегії  прокурор області поставив перед кожним прокурорсько-слідчим працівником жорстку вимогу – адекватно реагувати   на найменше порушення антикорупційного законодавства. Додаткові  конкретні заходи для протидії корупції, особливо в податкових і митних органах, системі управління та місцевого самоврядування, вживаються й за рішення координаційної наради керівників правоохоронних органів області. Якщо спільними зусиллями вдасться присікати її на, так би мовити, первинному, тобто, адміністративному рівні, то менше у нас буде злочинних корупційних діянь, які наносять величезну не тільки матеріальну, але й моральну  шкоду законослухняним людям.

Микола Мокрянин, старший помічник прокурора Закарпатської області з питань нагляду за додержанням законів про адміністративні правопорушення