Site icon zakarpatpost.net

Закарпатський Держкомзем “влип” у 16 кримінальних справ

Об’єкт зловживань – земля. Кожен клаптик її – не тільки основне, але й безцінне наше багатство, адже на кожного закарпатця припадає трохи більше десяти соток ріллі. То – в середньому, а дехто, особливо з числа молодих сімей, не має ділянки навіть для спорудження житла.
Тому й не дивно, що багато громадян прагнуть мати свій наділ. Не виняток і юридичні особи,  яким також потрібна земля для тих чи інших потреб. На жаль, підвищений попит на неї породжує і зловживання в галузі земельних відносин. Нерідко – з боку тих, хто мав би стояти на сторожі законодавства, яке їх регулює.

Наприклад, начальник Берегівського міського відділу земельних ресурсів Г. ще в 2004 році,  порушуючи низку вимог статей Земельного кодексу та Закону України „Про землеустрій”, без  вилучення земельної ділянки із постійного користування ФСТ „Колос” учбово-спортивної бази „Закарпаття”, без надання дозволів: на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки;  на виготовлення технічної документації із землеустрою, підготував незаконне рішення  сесії  Берегівської міської ради , згідно якого зареєстровано проект встановлення меж земельної ділянки  одного з ТОВ  площею 5,65 га та надано йому дану земельну ділянку в довгострокову оренду терміном на 50 років. Без зміни  цільового призначення земельної ділянки ним було підготовлено та підписано й договір оренди земельної ділянки на вказаний строк. Такі дії керівника спричинили збитки ФСТ „Колос” на суму 1 625 505 грн.

За зловживання керівником владою або службовим становищем  Закарпатською міжрайонною природоохоронною прокуратурою порушено кримінальну справу, яку тепер розглядає суд. Збитки в сумі 1 625 505 грн. відшкодовані в ході досудового слідства шляхом скасування в судовому порядку незаконних рішень Берегівської міської ради та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки.

А ось приклад нехтування законом головним спеціалістом  управління Держкомзему Л. в  Тячівському районі. Він у порушення вимог чотирьох статей Земельного кодексу та статті 32 Лісового кодексу України достовірно знаючи, що земельна ділянка, яка планувалась для відведення громадянину М., знаходиться в межах Усть-Чорнянського лісництва і відноситься до земель лісового фонду та перебуває в користуванні ДП „Мокрянське ЛМГ”, підготував проект розпорядження  голови Тячівської РДА, яким дано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження на земельну ділянку площею 1,8 га  за межами населеного пункту с. Красна для ведення особистого селянського господарства та розпорядження , яким затвердили технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на вказану земельну ділянку. На підставі даних документів М. отримав на неї державний акт на право приватної власності.

Кримінальну справу про обвинувачення Л. направлено до суду, який своєю постановою  звільнив Л. від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України. Прокуратурою району до суду пред’явлено позов про скасування державного акту на право приватної власності на земельну ділянку. Судовий розгляд цивільної справи триває.

Прокуратурою області у березні порушено кримінальну справу за ознаками ст.368 ч.2 КК України стосовно начальника управління Держкомзему в Іршавському районі, який за сприяння у виготовленні та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку  за межами райцентру вимагав і одержав хабара в розмірі 6 500 грн. та 400 доларів США. Попереднє слідство прокуратурою завершене. Тепер у справі триває судове слідство. Продовжується слідство й  стосовно начальника Головного управління Держкомзему в Закарпатській області Б. за ч. 2 ст. 368 КК України, який через посередника Л. вимагав й одержав хабара в сумі 8 тис. доларів США за сприяння у виготовленні державного акту на землю. До обох судом обрано запобіжний захід – взято під варту.

Можна називати й інші факти зловживань у земельних відносинах, які рішуче присікають органи прокуратури  області. Зокрема, з початку року  порушено 16 кримінальних справ стосовно службових осіб територіальних органів Держкомзему України в Закарпатті,  за документами прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 14 службових осіб, у тому числі 5 службових осіб територіальних органів Держземінспекції. За протестами прокурорів скасовано й 8 незаконних висновків територіальних органів Держкомзему України в  нашій області.

Органами прокуратури області продовжуються перевірки додержання вимог земельного законодавства територіальними органами Державного комітету України із земельних ресурсів, адже від їх законних дій у першу чергу залежить наведення порядку в галузі земельних відносин.

Михайло Погоріляк, помічник прокурора Закарпатської області з питань нагляду за додержанням природоохоронного законодавства, модший радник юстиції

Exit mobile version