Блиск і злидні ліхтарів обласного центру Закарпаття

[Total: 0    Average: 0/5]

В обласному  центрі до Дня міста відкриють  пам’ятник ліхтарникові. У цьому  громадськість запевнив міський  голова Сергій Ратушняк. Якщо цю ідею втілять у життя, то в місті побільшає на одну туристичну візитівку. Однак, усю естетику  зіпсує інша реальність – в історичному центрі Ужгорода більшість вуличних ліхтарів  ущент розбиті.
Ідея  зі встановленням пам’ятника ужгородцеві  дяді Колі, котрий, за легендою, 40 років вручну запалював електричні ліхтарі у центрі міста, у міського голови виникла рік тому. Нині наближені до мера ЗМІ пишуть, що задум у Сергія Ратушняка зародився, коли він спілкувався зі скульпторами щодо того, як облаштувати проспект Свободи. Втім, коли пригадати, насправді цю ідею озвучено в пік всеукраїнського скандалу, пов’язаного з нібито некоректним висловлюванням ужгородського мера на адресу єврейської національності (який закінчився пшиком, оскільки прокуратура не знайшла у словах Сергія Ратушняка ознак антисемітизму і справу закрила). Але саме тоді у світ і запустили тезу про встановлення в обласному центрі пам’ятника ліхтарникові, прототипом якого була людина саме єврейського походження. Цим, очевидно, мер хотів задовольнити усі електорати.

Однак тоді скандал ущух і далі слів справа з пам’ятником ліхтарнику не пішла. З наближенням місцевих виборів  тема знову стала актуальною –  адже це вже чудова нагода зайвий раз  попіаритися. Чому пам’ятник не спорудили  за всі 4 роки керування містом, а лише за кілька днів до виборів нового мера – питання риторичне.

Між тим, міським чиновникам не завадило б задуматися над станом самих  ліхтарів в історичному центрі міста. Не треба бути великим експертом, аби знати: вони самі по собі є візитівкою, що додає вулицям аури старовини. А коли від них залишився шматок металу – це вже злочин, за який би комусь із міської влади треба відповідати.

Нові  ліхтарі, зроблені під старовинну форму, в Ужгороді розміщені на пішохідному  мості та площі Театральній. Однак вмикають їх досить рідко. На вулицях Корзо та Волошина ліхтарі встановлені ще за радянської влади. Більшість із них уціліли, проте коли їх вмикають, то половина не світить.

А от на вулицях Духновича та частині  Капітульної зі світильниками просто жах. На частині Капітульної (де розташований Комерційний технікум. – Авт.) колись було три ліхтарі. Нині один із них цілий, один розбитий, а інший, очевидно, вкрали – зі стіни стирчить лише його опора.

На  вулиці Духновича мали працювати  аж 17 старовинних ліхтарів. Нині 11 із них повністю розбиті, 2 – пошкоджені, 1 – демонтований. І лише 2 з їх кількості уціліли. Жоден не світить.

Ми  запитали у начальника КП «Міськсвітло» Сергія Чорного, чого ці ліхтарі в такому стані і чи вони на балансі їх відомства. Сергій Вікторович відповів, що світильники дійсно закріплені за «Міськсвітлом». Однак, оскільки вони вже не працювали багато років поспіль, нині, аби їх відремонтувати, потрібне рішення сесії міськради. А власне вулиця Духновича освітлюється завдяки сучасним ліхтарям.

Київська  набережна – місце, де міська влада  спромоглася нещодавно встановити аж… 2 ліхтарі старовинної форми. Та й ті вночі не вмикають. Решта  пішохідної частини – без жодної лампи. Старі стовпи комунальники тут зрізали ще на початку літа. А от замінити їх на нові – справа ще не дійшла. Є інформація, що лампи тут таки встановлять. Але лише до Дня міста (тобто за кілька днів до виборів. – Авт.). Виходить, ужгородці ціле літо і половину осені змушені ходити вночі набережною у суцільній темряві лише заради того, аби нинішній мер урочисто запалив світло перед виборами. До речі, не вмикають світильники чомусь і на набережній Незалежності.

Прохання до ужгородських можновладців: наведіть лад спочатку з ліхтарями, а вже потім встановлюйте пам’ятник ліхтарникові.

Ярослав ГУЛАН, ЗІА “Простір”, “Старий Замок “Паланок”, “Відкрите Закарпаття-ViZa”

Comments are closed.