Закарпатські горяни вимагають посилити відповідальність за незаконні рубки у Карпатах

[Total: 0    Average: 0/5]

Щоби з’ясувати ситуацію у лісовому господарстві, консультанти Світового банку провели опитування мешканців трьох адміністративних районів Карпатського регіону: Сколівського району Львівської області, Тячівського району Закарпаття та Богородчанського району Івано-Франківської області.

Презентація опитування відбулася минулої п’ятниці у конференц-залі ЗІКу.

За даними дослідження, 60% вважає, що треба посилити відповідальність за незаконні рубки для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини. 56% опитаних вважають, що у їхньому районі можна знайти посередника, який купить у лісників і привезе ліс до будинку. 41% вважає, що у їхньому районі виявляються лише деякі незаконні рубки для видимості, інші приховують від офіційного обліку. Лише 5% вважає, що для наведення порядку у лісах треба приватизувати ліси, передавши їх приватним особам.

Як розповіли учасники прес-конференції, дослідження проводилися з огляду на заплановану найближчим часом жорстку заборону ввезення у країни ЄС незаконної лісопродукції. У рамках програми Євросоюз надав шість мільйонів доларів на фінансування трирічної програми FLEG – удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії.

«Процес FLEG розпочався у 2004 році і був започаткований як процес ЄС і країн Східної Європи щодо покращення управління і правозастосування у лісовому секторі в цілому. У 2005 році була проведена міністерська конференція з цього питання у Санкт-Петербурзі, в результаті якої було прийнято відому декларацію, з індикативним планом дій. Після цього було проведено ряд міжнародних заходів, які формували подальший план заходів. На 2008 рік програма FLEG, яка фінасується ЄС, а впровадження її доручено Світовому банку (WB), Міжнародному союзу охорони природи (IUCN) та Всесвітньому фонду дикої природи (WWF)», – розповів консультант Світового банку Олег Листопад.

Частину роботи, зокрема опитування, здійснив Світовий банк, який зайнявся дослідженням аналізу законодавчої бази і її покращенню. У подальшому ця робота має вилитися у рекомендації щодо покращення лісового законодавства і різних регуляторних документів.

У ході опитування вивчалося ставлення громадської думки до таких питань, як загальна оцінка стану лісу у своїй місцевості; обсяг рубки лісу та роль лісозаготівлі в місцевій економіці; використання деревини у домашньому господарстві місцевого населення; незаконна заготівля лісу та продаж краденої деревини; ставлення до існуючої системи ведення лісового господарства.

Загалом існуючу систему ведення лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини в адміністративному районі свого проживання учасники опитування оцінюють доволі негативно. Зокрема, більше третини респондентів дотримується тієї точку зору, що система має низку серйозних недоліків, які слід усунути. Приблизно така ж кількість учасників опитування вважає, що система в цілому погано працює і вимагає серйозної зміни. Серед трьох адміністративних районів, де проходило опитування, найбільш позитивно оцінюють існуючу систему господарювання у лісовому секторі мешканці Богородчанського району, а найгірше – жителі Сколівського району.

Для змін на краще у веденні лісового господарства, лісозаготівель і реалізації деревини більше половини респондентів пропонує посилити відповідальність за незаконні рубки. Натомість менше всього учасники опитування підтримують такий захід, як приватизація лісів і передача їх приватним особам. Привертає особливу увагу переважання кількості прихильників посилення повноважень лісової охорони шляхом внесення відповідних змін до законодавства над тими, хто підтримує ідею створення окремої служби контролю над лісниками, позбавивши їх повноважень охорони лісу.

Довідка

Опитування проводив Центр соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС». Відбір конкретних адміністративних районів в кожній з перелічених областей ґрунтувався на даних аналізу митної бази та експертних оцінках місцевих лісоводів. В кожному з районів було опитано по 400 респондентів, які за своєю статтю і віком репрезентують доросле сільське населення. Таким чином протягом червня 2010 року всього було опитано 1200 осіб.

Дослідження проводилося у рамках програми «Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії» (ENPI-FLEG). Україна є одною із семи країн-учасниць ENPI-FLEG. Програма націлена на зменшення обсягів незаконних рубок та поліпшення управління в лісовому секторі, поліпшення доступу населення та малого бізнесу до лісових ресурсів тощо.

Результати опитування будуть використані при плануванні та підготовці заходів програми FLEG в Україні, а також стануть в пригоді при розробці та удосконаленні лісової політики в Україні. Зокрема, при формуванні Національного плану дій у сфері боротьби з нелегальною заготівлею лісу й корупцією в лісовому секторі України.

ЗІК

Comments are closed.