Закарпаття: Ситуація з цукровим діабетом у регіоні перебуває на особистому контролі міністра охорони здоров’я

Проблема цукрового діабету домокловим мечем звисає над українським пацієнтом. Про це зазначив Міністр охорони здоров’я України Зіновій Митник під час селекторної наради.
За даними офіційної статистики, загальна кількість хворих на цукровий діабет становить 1 183 011 осіб, у тому числі 7 666 дітей віком до 18 років. З кожним роком держава збільшує видатки на закупівлю інсуліну, а проблемні питання не знімаються з порядку денного. Загальна вартість Державної цільової програми “Цукровий діабет” на 2009-2013 роки, затверджена постановою Кабінету Міністрів України, становить 2 458 690,6 тис. гривень, у тому числі 408007,8 тис. гривень на 2010 рік, – зазначає керманич МОЗ України.

“Шановні, не думайте, що кишеня держави безмежна. Вона не буде працювати на нашу з вами некомпетентність, тому що ці питання піднімаються не лише сьогодні, вони піднімаються з року в рік. Вкотре хочу нагадати, що амбулаторно – поліклінічний етап надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет визначено пріоритетним”, – говорить Зіновій Митник.

Міністр повідомляє, що на закупівлю візуальних тест-смужок для швидкого визначення рівня глюкози в крові з місцевих бюджетів виділено 874,9 тис. гривень (1,7% від потреби). Проте належної уваги цьому питанню не приділили у Вінницькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Одеській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Черкаській областях, містах Києві і Севастополі. Що, в свою чергу, негативно вплинуло на профілактику та своєчасність виявлення цукрового діабету.

“А потім Ви ставите таких хворих на штучну нирку, на чергу до окулістів, тому що вони сліпнуть, потім в них утворюються гангрени, і ми маємо хворе населення, замість того, щоб упередити такі наслідки. При тому, що ми маємо можливість їх упередити, просто за цим треба елементарно слідкувати. Держава дала ендокринологів, держава виділила гроші на ці програми, але ні ендокринологи, ні те грошове забезпечення нічого не роблять. Або роблять негативно. Зрозумійте, аспекти забезпечення інсуліном, ще не головні аспекти, необхідно проводити дослідження і не доводити людей до інвалідизації. Шановні ендокринологи! Ви лікарі. Зрозумійте правильно, ви не диспетчери: прийшов пацієнт, ви йому дали інсулін і він пішов. Це стосується всіх, починаючи з наших головних спеціалістів і закінчуючи спеціалістами на місцях. Має бути нормальний клінічний підхід, потрібно бути перш за все лікарем”, – наголошує головний лікар країни.

За словами очільника МОЗ, моніторинг забезпечення хворих на цукровий діабет та хід виконання Державної цільової програми “Цукровий діабет” у регіонах свідчать, що питання надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет не є пріоритетним для ряду місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Аналіз прийнятих місцевих програм свідчить, що місцеві органи влади не усвідомлюють масштабності та наслідків, у тому числі соціальних та економічних, цього захворювання, як для окремо взятої адміністративної території, так і в цілому для держави. Так, у переважній більшості місцевих програм передбачені лише цільові видатки на препарати інсуліну.

“Звертаюсь особисто до всіх начальників управлінь охорони здоров’я! Питання цукрового діабету перебуває в мене на особистому контролі. Я не хочу слухати будь-яких пояснень, що стосується цукрового діабету. Ця програма фінансується з державного бюджету, і якщо правильно і раціонально використовувати ці кошти, проблема даного питання втратить свою актуальність”, – резюмував Міністр охорони здоров’я України.

Прес-служба МОЗ України