Закарпаття: Сьогодні на Ужгородщині нараховується у 5 разів менше корів, ніж під час проголошення незалежності України

З кожним роком на Ужгородщині все менше і менше корів. Заступник начальника управління агропромислового розвитку РДА Леонід Гребенюк пригадує, що коли починав свою трудову діяльність у сільському господарстві району (а це було понад 20 років тому), то на Ужгородщині було 30 тисяч корів. Нині – у п’ять разів менше. Відповідно, звичайно, і молока менше. То ж купуємо у магазинах чуже, з інших областей. У чому справа? Чому так міліють молочні ріки? З цим питанням ми звернулися саме до Леоніда ГРЕБЕНЮКА.

– Леоніде Сергійовичу, чо-му так суттєво  зменшилася кількість  великої рогатої  худоби у селах?

– Для  цього є, повірте, вагомі причини.  Молочних рік не  буде доти, поки закупівельна ціна молока не збільшиться  і його виробництво не стане рентабельним. Нині його купують у селян по 1,50–2,00 гривні за літр, а по скільки ви його купуєте? Майже по 10 гривень. Є різниця? І в чию кишеню вона іде? На жаль, не в селянську. Саме низька закупівельна ціна призвела до того, що поголів’я великої рогатої худоби із року в рік скорочується. Старі газди повмирали, молоді працюють на заводах чи у різних фірмах: ра-йон приміський і добиратися не так вже й важко. Тим більше, що на великих заводах, таких як «Ядзакі», ще й довозять робітників. Молодим не потрібні клопоти з утриманням худоби.

– І все ж є  господарі, які ще тримають худобу…

– Є, звичайно, але вже дуже мало. Переважно в  тих родинах, де є батьки-пенсіонери. Це дуже важка праця. Взяти хоч  би заготівлю кормів на зиму. Добре  треба намахатися косою, щоб накосити сіна. Є у людей городи, тримаючи корову, мають і гній, є чим удобрити землю.

– Але ж є худоба і в сіль-госппідприємствах…

– На жаль, у районі лише в чотирьох господарствах  – «Агростарі», «Ласточці», «Ватрі»  і «Леанці». Керівникам цих господарств треба низько вклонитися за те, що у цей нелегкий час займаються тваринництвом. Найбільше корів – у «Ласточці». Керує цим господарством Василь Лакатош. Борис Бойко з «Ватри»,  Йосип Санісло з «Агростару», Василь Боднар з «Леанки» при нагоді розкажуть  вам, скільки мають клопотів з виробництвом молока.

– Так є у нас  в районі міні-завод  «Настуня», був і  в Ужгороді молокозавод…

– У  «Настуні» виробникам платили за молоко дуже мало і від послуг цього  підприємства наші керівники відмовилися. Знаєте, куди возять молоко? Аж у Рівне. А «Настуня» отоварюється на Воловеччині. Отак! А щодо Ужгородського молокозаводу, то його давно викупили і тепер там супермаркет «Кишеня».

Підсумовуючи  нашу розмову, скажу ось що. Насамперед необхідно підняти закупівельні ціни, щоб було вигідно займатися тваринництвом. Це стосується не лише молока, а й м’яса. Останні два роки село не отримує жодних дотацій. Вже не раз звучало з уст працівників Міністерства агропромислового розвитку, що на корову селяни отримуватимуть по 2–3 тисячі гривень державної компенсації. Обіцянки-цяцянки, а віз і нині там.

Отже, поки держава, нарешті, не повернеться  лицем до сільсгоспвиробника, до села взагалі, поліпшення чекати нічого. Обіцянками людей не нагодуєш. А перед тими, хто, незважаючи на всі труднощі, все-таки тягне тягар товаровиробника на селі, треба зняти капелюха. Адже вони – наші годувальники.

Марія Підгорна, “Вісті Ужгородщини”