Україна у WikiLeaks: Про Крим, Росію і ядерну зброю

[Total: 0    Average: 0/5]

На сайті “WikiLeaks” у середу були опубліковані нові документи, в яких фігурує Україна.
За інформацією газети “Комерсант-Україна”, з документів випливає, що США дуже уважно стежили за ситуацією з нелегальним переміщенням по країні радіоактивних матеріалів, які могли б стати основою для створення “брудної бомби”.

У цих же документах повторно згадується про можливість протистояння між Україною і Росією в Криму.

Дипломатичні депеші до Вашингтона було направлено з посольств США в Києві, Братиславі, Тріполі, Москві. Є серед них і два документи, складені в держдепартаменті Сполучених Штатів і розіслані до посольств, пише газета.

Зокрема, першому документі, датованому 22 квітня 2009 року, міститься звіт про засідання українсько-американської групи щодо нерозповсюдження зброї (Nonproliferation Working Group, NPWG).

На цій зустрічі обговорювалися питання ядерної безпеки, а також хід ліквідації Україною стрілецького озброєння, передбаченого програмою НАТО “Партнерство заради миру”.

Згідно з цією програмою, поділеної на 4 етапи і розрахованої до 2017 року, Україна зобов’язалася позбутися від надлишкового озброєння: 133 тис. т. боєприпасів, 1,5 мільйона одиниць стрілецької зброї, 1 тис. одиниць переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК).

Судячи зі змісту депеші, американці були далекі від ідеї, що Україна виконає всі взяті на себе зобов’язання, відзначає видання.

На цій же зустрічі було піднято питання про взаємини України і Росії в Криму.

Українська сторона поцікавилася думкою США про інформацію Кремля “з приводу загрожуючим дестабілізацією накопиченням зброї в конфліктних зонах”.

США ніяк не відреагували на цю інформацію, заявивши, що не мають у своєму розпорядженні підтверджуючих цей факт документів.

У той же час Україна висловила побоювання з приводу намірів РФ боротися із зазначеною дестабілізацією, яку, за словами тодішнього директора департаменту контролю над озброєнням та військово-технічного співробітництва МЗС Олександра Никоненка, “Росія могла використовувати проти України як привід для того, щоб розв’язати війну в захист російських громадян в Криму”, пише газета.

Окремий блок документів, датованих 2007 та 2009 роками, присвячений ядерній безпеці. Зокрема, зазначає газета, США зацікавила спецоперація, проведена Службою безпеки України на початку квітня 2009 року. Тоді в Тернопільській області було затримано трьох осіб, у яких вилучили контейнер з радіоактивною речовиною.

“Вашингтон запитує узгоджену відповідь з метою усунення інформаційних прогалин, – йдеться у депеші, підписаної держсекретарем Хілларі Клінтон і адресованій до Посольства США в Україні. – Найбільш актуальне питання полягає в тому, чи є вилучений матеріал плутонієм-239, тобто чи підходить він для виготовлення ядерної бомби. Команда посольства повинна привітати уряд України з проведенням спецоперації і виразити зацікавленість в отриманні подальшої інформації щодо розслідування, результатів подальшого аналізу матеріалу та ходу порушеної кримінальної справи”.

Комерсант-Україна

Comments are closed.