Закарпаття: Майже 200 тисяч закарпатців заробляють за межами держави

У сесійній залі облради відбувся День депутата. Порядок денний склало питання, яке сьогодні у всіх на вустах – пенсійна реформа. Людей найбільше хвилює і, відповідно, викликає багато запитань проблема низьких пенсій, особливо тієї категорії пенсіонерів, яким виплати призначалися 15-20 років тому. Незважаючи на значний стаж – по 40-50 років, вони на той час отримали дуже малі пенсії і та індексація, яка зараз проводиться на пенсії, не наздоганяє новопризначені пенсії.
Тривожить людей і підвищення пенсійного віку, особливо для жінок, а також для державних службовців, обмежувальні фактори для військових та працівників правоохоронних структур, які виконують свої обов’язки, часто ризикуючи життям. Їм вислуга років відтепер обчислюватиметься не у пільговому числі рік за два і т. д., а у календарному обчисленні. Чи інше питання. Зараз людина , яка має хоча б 5 років трудового стажу, претендує на пенсію не менше прожиткового мінімуму за сам факт свого існування – що вона є громадянином України. Як і та людина, яка пропрацювала два –три десятиліття на підприємстві, заводі, у лісі.

А пенсії отримують майже однакові. Факт соціальної несправедливості, як мовиться, на лице. У проекті закону передбачено: для того, щоб претендувати на мінімальну пенсію, треба мати страхового стажу не менше 15 років. Є багато й інших перекосів, на подолання яких якраз і спрямований проект нинішнього закону. Перш за все, виходячи з того, що кількість працюючих і пенсіонерів в Україні майже зрівнялися. Суто математично ми не можемо самі забезпечити пенсію, коли кількість платників майже дорівнює кількості споживачів. Та й чимало працездатного населення – у тіньовому секторі економіки. І це великий резерв для реформування. Ці та інші нюанси людям треба роз’яснити і відповісти чесно на всі запитання. Задля консолідації всього суспільства.З цією метою облрада і зініціювала День депутата.

Відкриваючи поважне зібрання, голова облради Іван Балога наголосив на серйозності та важливості питання, яке потребує пошуку інтегрального рішення, виходячи з реалій сьогоднішнього дня. А сьогодні в Україні проходить низка реформ. Вони нелегкі, але необхідні. Реалізується новий Податковий і Бюджетний Кодекси, реформовано центральні органи влади, на черзі – адміністративно – територіальні зміни на місцевому рівні.

Голова облради констатував, що на теренах колишнього Союзу, Східної і Центральної Європи – Україна залишилася чи не єдиною державою, в якій не проведено пенсійну реформу. Пенсійне законодавство нашої держави не переглядалося чимало років і його вкрай необхідно адаптувати до реалій сучасного життя. Всі розуміють, що пенсійна реформа потрібна, але не всі розуміють механізм її реалізації.

Першими депутати та присутні заслухали інформацію начальника головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області Анастасії Пентек та голови постійної комісії обласної ради з питань праці, зайнятості та соціального захисту населення, співдоповідача Антона Ліврінца.

Анастасія Пентек детально розповіла про суть реформи, зазначивши, що її основною метою є стабілізація пенсійної системи, гарантія виплати пенсій на довгострокову перспективу та забезпечення достойного рівня життя громадянам, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів; забезпечення справедливої системи розподілу пенсійних коштів і створення для людей можливості накопичити максимальний розмір пенсії, виходячи із власних доходів.

Дана реформа, наголосила Анастасія Юріївна,– це і перший крок до подальшого економічного зростання держави, легалізації робочих місць і заробітної плати. Це – реформа на майбутнє.

Під час обговорення було піднято питання, яке актуально для багатьох закарпатських родин – пенсійне забезпечення заробітчан. Іван Балога запропонував врахувати й цю позицію при реформуванні пенсійної системи.

– Майже 200 тисяч закарпатців заробляють за межами держави. Вони – найбільші інвестори Закарпаття, які щомісяця переказують родинам гроші на утримання дітей, будинків тощо. Я думаю що ні голови райдержадміністрацій, ні мери міст, ні сільські голови не будуть заперечувати того факту, що заробітчани “витягують” на собі левову частку соціальних проблем. Тому цілком логічно було поспілкувавшись із цими людьми, які працюють за кордоном, виробити відповідні позиції і щодо них, – зауважив Іван Іванович.

Голова регіонального відділення Української спілки промисловців і підприємців Маргарита Мощак акцентувала увагу на плюсах і мінусах пенсійної реформи. На її думку, проект виявився жорсткішим, ніж очікувалося. Приміром, накопичувальну систему загальнообов’язкового державного пенсійного страхування обіцяють впровадити, починаючи з року, “коли буде досягнута бездефіцитність бюджету Пенсійного фонду”. Але ніхто не знає, коли це буде. Тому на її переконання, пенсійна реформа потрібна, однак треба запустити і механізми розвитку найперспективніших галузей економіки, створення робочих місць тощо.

Того ж дня голова облради Іван Балога дав доручення виконавчому апарату узагальнити зауваження і пропозиції щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи, висловлені на Дні депутата, та направити їх до Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів для врахування в проекті рекомендацій парламентських слухань, які відбудуться 16 лютого ц.р.

Прес-служба облради