Закарпатці, не грипуйте!..

[Total: 0    Average: 0/5]

Грип – це найпоширеніше гостре респіраторне вірусне захворювання, що має надзвичайно швидке поширення і виражену інтоксикацію. Передається цей вірус повітряно-крапельним шляхом. Недуга може призвести до тяжких ускладнень легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.
Грип як інфекційне захворювання перебуває під епідеміологічним наглядом ВООЗ. Національні та міжнародні центри грипу обмінюються інформацією про  його виділені штами, ефективні методи профілактики. Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний і біль у очах). Хворий відчуває загальну слабкість, ломоту в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, у нього порушується сон.  На його обличчі привертає увагу гіперемія, одутлість, блискучі очі тощо. Інкубаційний період коливається від декількох годин до 3 діб.
Здебільшого на другу добу хвороби з’являється біль у грудях, сухий кашель, який згодом м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки. Уже в перші години температура тіла може сягати 39-40°С та утримуватись на такому рівні 2-3 доби. Якщо ж гарячка триває довше або розвивається її друга хвиля (загалом довше 5-7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень.
Існують певні особливості клінічного перебігу грипу у різних вікових групах. У малюків передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. В осіб похилого віку на тлі ГРВІ загострюються серцево-судинні захворювання, активуються хронічні вогнища інфекції, що суттєво впливає на прояви грипу. У вагітних захворювання протікає бурхливіше, і частіше викликає ускладнення зі сторони дихальної системи.
Заходи профілактики поділяються на специфічні (вакцинація) та неспецифічні – спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.
Ефективними, особливо в період підвищення захворюваності, на думку фахівців є, зокрема, повноцінне харчування зі включенням вітамінів у природному вигляді,  загартування та часте провітрювання приміщень, а також не забувайте про загальнозміцнюючі і тонізуючо-імуномодулюючі й препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.
Важливо пам’ятати про дотримання санітарно-гігієнічних норм: слід часто мити руки з милом, особливо після відвідування хворого, прикривати ніс і рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чханні, застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь, запобігати пасивному курінню тощо. Доведено, що діти з родин, у яких палять, частіше хворіють.
Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має призначати лікар. Небезпечно займатися самолікуванням. Якщо своєчасно і правильно виконувати настанови медиків, хвороба відступить.

Любов ФАТУЛА, завідуюча інфекційним відділенням Берегівської ЦРЛ, міська газета “Берегово”

Comments are closed.