Закарпаття: Голодні діти грілися, спалюючи пляшки…

А їхня мати отримувала на них соціальні виплати.

Поруч з дітьми, які знають, що таке ласка і турбота батьків, є й чимало таких, котрі фактично покинуті напризволяще своїми рідними. Серед них і багато неповнолітніх ромів.

Розшукуючи нещодавно 20-річну мукачівку, яка не раз притягувалась до адмінвідповідальності за невиконання материнських обов’язків, працівники відділу кримінальної міліції у справах дітей міського відділу міліції були вражені побаченим у її оселі. Приміщення, де мешкає ця ромка і її сімейство, навіть не можна назвати жахливим: справжній смітник без світла, води, опалення і, звісно, порядку та чистоти. У кімнаті, яку бідолашні діти цієї жінки називають своєю домівкою (а їх у неї четверо віком від року до 15 літ), сиділи в кутку, притулившись одне до одного, щоб не замерзнути при десятиградусному морозі, й чекали на матір з бабусею.

Уже на порозі правоохоронців вразив страшний сморід. Це, як з’ясувалося пізніше, господарі обігрівали приміщення пластмасовими пляшками, які збирали на смітниках, а потім палили у великій металевій бочці, встановленій посеред кімнати.

Не гаючи часу, стражі порядку відправили дітей в обласну клінічну лікарню. Медики виявили у них різні недуги. Обпечена колись рука однорічного хлопчика, почала нагноюватися, трирічна дівчинка мала обморожені ноги, найстарша дитина взагалі виявилася психічно хворою і потребувала спеціального лікування. Всі були голодні, брудні і налякані. Коли медпраціники відвели їх у ванну кімнату, діти заходилися плакати – річ у тім, що вони вперше побачили ванну і умивальник. За словами співробітників ВКМСД Мукачівського міськвідділу міліції, це одна з типових ромських сімей, де дітей народжують задля утримання грошей, виділених на їх утримання державою.

Ще одна жінка з цієї родини встигла стати героїнею журналістських матеріалів. Наприкінці серпня 2010 року вона їхала нібито до брата в Шепетівку. У потязі в неї розпочалися передчасні пологи. Її терміново зняли з поїзда і госпіталізували. Тоді народилося недоношене маля, яке медики помістили у відділення інтенсивної терапії. Мати дитини, залишивши своє чадо у лікарні, поїхала далі. Повернувшись додому, жінка зареєструвала свою доньку в Мукачеві, оформила на неї всі соціальні виплати. Зокрема, отримала відразу п’ять тисяч гривень, пізніше ще 12,5 тисячі гривень, а далі щомісяця діставала на доньку по 130 гривень. Окрім цього, жінці держава виділяла щомісячну допомогу як матері-одиночці, оскільки її чоловік помер у 2004 році.

Увесь цей час дитина перебувала у лікарні. Коли маля набрало потрібну вагу, медики запропонували матері забрати її чадо, але жінка відмовилася, мотивуючи свій вчинок відсутністю коштів.

Наразі прийнято рішення призупинити надання цій горе-матері соціальних виплат і передати дівчинку на повне державне утримання в Свалявський дитячий будинок. На засіданні комісії Мукачівського міськвиконкому щодо захисту прав дітей, яке відбулося наприкінці минулого року, розглянуто питання про доцільність позбавлення цієї мукачівки материнських прав. Проти неї порушили кримінальну справу за злісне невиконання своїх батьківських обов’язків. До адміністративної відповідальності притягнуто і згадану 20-річну жительку Мукачева. Прокуратура міста вирішує питання про порушення і проти неї кримінальної справи.

Наталія МАШІКО, Мукачівський МВ УМВС України в Закарпатській області