Керівники Закарпаття та народні депутати обговорили проблеми українсько-словацьких відносин

У вівторок, 22 лютого, з візитом на Закарпатті перебували народні депутати України, члени групи з міжпарламентських зв’язків з Словацькою Республікою – Володимир Марущенко, Оксана Білозір, Святослав Олійник, Юрій Решетніков.

З поважними гостями зустрілись в.о. голови обласної адміністрації Іван Бушко, заступник керівника області Володимир Гоблик і голова облради Іван Балога. Обговорення проблем українсько-словацьких відносин було б не можливим і без участі дипломатів – Надзвичайного і Повноважного Посла України в Словаччині Олега Гаваші та Генконсула Словацької Республіки в м. Ужгород Мар’яна Сладечека.
Актуальними для обговорення стали питання відкриття нових пунктів пропуску та візові проблеми. Стосовно першого, то пріоритетними для Закарпаття в напрямку нових пунктів перетину кордону зі Словаччиною залишаються Великоберезнянський та Перечинський райони. На думку керівників області, якщо тут з’являться нові пункти пропуску, це пожвавить економічне життя регіонів. Народних депутатів також попросили звернути увагу на КПП “Ужгород – Вишнє Нємецьке”. Додаткових державних коштів потребує інфраструктура переходу – особливо стосовно зони перетину кордону легковими авто.

Досі існує й чимало невирішених візових питань. Зокрема, досить високим залишається рівень відмов Словацьких дипломатичних установ у візах українцям. Як зазначив, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Словаччині Олег Гаваші, найбільше непорозумінь виникає з видачею дозволів на малий прикордонний рух:

– Якщо дивитись на статистику кількості видачі віз на малий прикордонний рух, то Угорщина видає їх кожному 19-му, Польща – кожному 22-му, а Словаччина – лише кожному 400-му з тих, хто потенційно має право користуватись цією 50-ти кілометровою зоною.

Загалом, питання видачі шенгенських віз Словаччиною громадянам України ускладнює й той факт, що рішення залежать від Міністерства внутрішніх справ Словацької Республіки, а не від МЗС, як у більшості випадків. Та напрацювання в цьому напрямку є. За інформацією Олега Гаваші, зараз активно обговорюється питання безоплатних віз для українців, скорочення терміну розгляду документів до 30 днів та подовження терміну перебування до 90 днів.

– Питання візових стосунків ускладнюється й нерідко упередженим ставленням до українців словацьких митників вже на самому кордоні. Дуже сподіваюсь, що це питання також підніматиметься на високому рівні, – зазначив в.о. голови обласної адміністрації Іван Бушко.

Після зустрічі народні депутати продовжили вивчати питання вже на словацькій стороні.

Прес-центр Закарпатської ОДА