10 років минає від часу катастрофічного паводку на Закарпатті

У березні 2001 були підтоплені 255 населених пунктів. Повінь забрала життя 9-тьох людей, із зони лиха відселили майже 14 тисяч. Колишня медсестра Марія Варга події десятирічної давнини пам’ятає, як сьогодні. Каже, поїхала відвідати матір за 40 кілометрів від Варів. Але батьківську хату – змило водою. Удома – односельці жінці не повірили. Мовляв, дамби, залатані після повені 98-го року – витримають. Проте водопілля виявилося потужнішим, ніж у листопаді 98-го, і берегоукріплення Тиси прорвало відразу в кількох місцях.

Місцеві мешканці називають територію між Варами, Бадамолово та Четово – бермудським трикутником. Кажуть, тут повеневі води відкачувати доводиться особливо довго. Щоб уникнути трагічних наслідків розливу Боржави, гідротехніки наростили дамбу у Варах на 2-метри. Встановили і спецобладнання – тепер за реальної загрози автомобільна дорога з обох боків річки перекривається щільними заслонами.

Проте за 10 років – устигли зробити не все для запобігання високій воді. Традиційно бракує грошей.

Технічна документація і проект реконструкції дамби давно готові. Але чиновники скаржаться – за 10 років програма протиповеневих заходів на Закарпатті профінансована лише наполовину. А цьогоріч – її  закрили і оголосили – розроблять спільну для усіх західних регіонів України протипаводкову програму.

Світлана Максимова, Микола Скунць

5.ua