Угорцям Закарпаття з отриманням паспорта громадянина Угорщини відкриваються кордони Євросоюзу

Закарпатські угорці масово користуються правом на громадянство сусідньої Угорщини. Їх уже понад 5 тисяч. А буде ще більше, адже 12 відсотків жителів Закарпаття – етнічні угорці. Втім, жоден з охочих не здає українського паспорта.

Таким чином, ситуація із фактично подвійним громадянством в Криму і на Буковині повторюється на Закарпатті.

Габріелла  хоче отримати угорське громадянство за спрощеною системою. Дівчина очікує співбесіди в генеральному консульстві. Черга з таких, як вона – майже на рік.

Габріелла, жителька  Берегова:

– Ми якось запізнилися подати і подали лише тепер, після нового року, і нас поставили на чергу аж на жовтень місяць. І я здивована, я не думала, що так далеко буде.

Габріелла жити в Угорщині після отримання громадянства не збирається. А от вчитись і працювати, на думку дівчини, маючи угорський паспорт – зручніше. І Євросоюзом пересуватися простіше.

Габріелла, жителька Берегова:

– Виїхати за кордон і там бути на повноцінних правах, то добре було! І в Україні жити, і якщо виїжджаєш, то там можна буде себе нормально реалізувати, може навіть поїхати працювати.

Угорщина роз’яснює закон на офіційному сайті. Для отримання громадянства треба лише надати довідку, що  найближчі родичі народились в Закарпатті, коли область входила до складу Угорщини. Також  володіти мовою на  розмовному рівні й не мати судимостей. Розмови про те, що українці не можуть мати подвійного громадянства – безпідставні, кажуть юристи.

Василь Гомонай, доцент кафедри конституційного права  юридичного факультету УжНУ:

– Якщо громадянин України набуває громадянства іншої держави, то у відносинах з Україною вона визнається виключно громадянином України, відносини тієї особи з іншою державою регулюються законодавством тої чи іншої держави.

У випадку вчинення злочину, людину з подвійним громадянством судитимуть за законами держави, де його скоєно. Однак, конфлікт може виникнути за переховування зловмисника.

Ярослав Лазур, кандидат юридичних наук:

– Важливий є момент, чи буде діяння, за яке переслідується ця особа, злочином з точки зору законодавства Угорщини, якщо так, то тоді є всі стовідсоткові шанси витребувати цю особу для кримінального переслідування на території України.

Угорщина завжди піклувалась про “своїх”.  Громадянство –  не перший подарунок для етнічних мадярів. “Модьор Ігозольван”  в народі – “зелений паспорт”  мають усі  угорці  Закарпаття. Але цей документ  не дає права голосувати й  перетинати кордон без візи .

Федір, житель Ужгорода:

– Воно дає пільги для проїзду в Угорщині, ну в громадському транспорті, це поїзд, автобуси, зі скидкою до 90 %. Також за допомогою такого паспорта можна отримати шенгенську візу.

Угорцям Закарпаття  з отриманням паспорта сусідньої країни відкриються кордони й перспективи Євросоюзу. Тим часом, з листопада минулого року, відколи стало відомо про новий закон, українські політики й дипломати його жодного разу не прокоментували.

Володимир Мельник, Олена Ваха, Перший національний