Закарпаття: Бібліотекарі Міжгір’я показали літературно-музичну композицію “Жінки в житті і творчості Т. Шевченка”

Тарас Григорович Шевченко… Могутній талант, художник світової величини, глибокий лірик і проста звичайна людина, якій ніщо людське не чуже. Життя і творчість Т.Г. Шевченка добре опрацьовано і висвітлено в численних працях і літературних дослідженнях.

Але тема жінок на його життєвому і творчому шляху рідко згадувані. Цікаво проаналізувати цю тему запропонували студентам медичного училища (І курс) працівники районної бібліотеки під час проведення літературно-музичної композиції “Жінки в житті і творчості Т. Шевченка”.

У виконанні бібліотекарів Ганни Шегди, Христини Фурдь, Марії Іванини звучали спогади жінок, які підтримували Кобзаря та дарували йому щиру любов. Вони згадали і перше кохання Тараса Шевченка до Оксани Коваленко, і студентське захоплення Амалією Клобеог. Закохане серце Варвари Рєпніної, дочки російського державного діяча, відчуло великий поетичний талант Шевченка. Вже той факт, що поет подарував їй свій автопортрет, присвятив поему російською мовою “Тризна”, є свідченням глибокої симпатії до цієї неординарної жінки.

Зрозуміти і всім серцем підтримати Тараса Григоровича у далекому засланні змогла дружина коменданта Новопетровського укріплення Агата Омелянівна Ускова. Останнім почуттям, що спалахнуло в серці Шевченка, була любов до Ликери Полусмакової, колишньої наймички, кріпачки. Ликера для Шевченка була останньою соломинкою, яка мала врятувати його від самотності, останньою надією на створення свого маленького раю.

Літературно-музична композиція “Жінки в житті і творчості Т. Шевченка”Серце поета переповнювали біль, розпач, безнадія від усвідомлення страшної, всепоглинаючої самотності. У поетичних рядках відчувається радість кохання і крах надій, невимовний душевний біль. Любовні поезії сумні, а подекуди й трагічні, як і його доля. У цьому пересвідчилися присутні під час декламування інтимної лірики поета у виконанні Софії Дишлівської, Галини Федьків, Вікторії Янчик (РБК). Окрасою заходу були пісні на слова Тараса Шевченка.

Також зі своїм баченням цієї сторони життя і творчості Т.Г. Шевченка перед студентами виступили викладач української мови та літератури медичного коледжу Людмила Теслевич та завідуюча відділом обслуговування ЦРБ Ганна Шекета.

На закінчення заходу бібліограф ЦБС Тетяна Станкевічус ознайомила присутніх з ілюстрованою книжковою виставкою “Шевченко — це Україна, Україна — це Шевченко”. Було представлено найновіші видання творів Кобзаря, численні літературознавчі добірки, які висвітлюють життєвий і творчий шлях поета, зокрема видання, присвячені його приватному життю.

Надія БУБИЧ,
директор ЦБС.
“Верховина” для mizgir.com.ua