Закарпаття: Міжгірська дитяча музична школа — одна з кращих у гірському краї

За обміном досвіду сюди приїжджають колеги з інших районів Закарпаття. Досягли  такого визнання міжгірці не тільки за сучасний вигляд будови, умови праці викладачів та учнів, а й за творчу роботу з молоддю, активну участь всього колективу в усіх торжествах, які проходять на Міжгірщині. З нагоди професійного свята наша розмова з директором Міжгірської ДМШ Юрієм БІЛАНИНЦЕМ, який сам кохається у мистецтві, серцем відчуває народну творчість, продовжує життя народної пісні у новому звучанні.

— Юрію Васильовичу, очолюваний вами колектив має певні здобутки. Творчі колективи відомі не тільки на Верховині, а й за її межами. На вашу думку, з чого починається визнання?
— Гадаю, що на це запитання можна відповісти, що з праці, наполегливості, устремління… Але, коли ми говоримо про мистецтво, музу — тут інший підхід, інші пріоритети оцінок. І найперше — краплинка серця, часточка душі людської. До прикладу, навчити дитину відчути серцем спів скрипки чи пройнятися всім своїм єством мелодіями баяна чи фортепіано може лише людина, яка сама відчуває серцем цю небачену красу.

На сьогоднішній день у стінах навчального закладу, після проведення реконструкції і добудови, 31 педагог навчає 240 учнів. Ще не так давно наша музична школа не відповідала вимогам естетичного виховання молоді. Діти навчалися у дві зміни, не вистачало класних приміщень. З ініціативи начальника відділу культури і туризму РДА Олександра Шемета та за підтримки керівників району проведено значний обсяг робіт. Сьогодні учні займаються у 22 класах для індивідуальних занять з фаху, є два санвузли, просторий і світлий актовий зал, кабінет директора… Зроблено автономне опалення, що призвело до економії газу. Працюють у нас дві школи-філії (Ізки і Синевир). Діти опановують знання у відділах — фортепіанний, струнно-смичковий, народний та вокально-теоретичний. Звичайно, за таких умов ми не маємо права не віддавати себе сповна улюбленій справі. Наш обов’язок — дарувати радість землякам, продовжувати життя народній пісні і навчати цього своїх учнів.

— Жодне свято в районі не проходить без участі дитячої музичної школи. Що можете сказати про викладацькі та дитячі колективи?
— Великий потенціал нашого народу демонструють аматори народного мистецтва у творчих звітах району та області. І свідченням високого професіоналізму наших колективів є їх визнання та відзнаки. Серед таких — народний колектив “Лілея” (кер. Світлана Башук). З кожним роком поповнюється і урізноманітнюється їх репертуар, удосконалюється майстерність співу. Співочі голоси і бажання творити для душі людської приковують до себе увагу публіки. Встиг завоювати популярність у земляків і чоловічий квартет, яким керую я, у складі Олександра Шемета, Ігоря Пижика та Михайла Грички.

З дитячих колективів хочу відзначити новостворений хор, яким керує Вікторія Кут, справжній ентузіаст своєї справи. Видно з усього, що Вікторія Василівна любить не тільки музику, а й дітей, бо віддає їм частинку свого серця, а з ним — і любов до пісні, до прекрасного. Не можна не віддати належне Сергію Зубаничу, який керує ансамблем духових інструментів. Своїми задушевними мелодіями хлопці полонили увагу як молоді, так і людей старшого віку. Жодне свято в районі не обходиться без їх участі. Набуває визнання і новостворений оркестр народних інструментів (кер. Іван Козак). Своєю творчістю молодь передає нам самобутній фольклор Верховини, дарує неповторні мелодії гір, зачаровує ніжністю таких близьких серцю верховинця мелодій. Сподіваюся, що в недалекому майбутньому оркестр народних інструментів буде створено і з числа викладацького складу. Радують своїм талантом і наші юні скрипалі, якими керує Світлана Башук.

— Юрію Васильовичу, на порозі свята Всеукраїнського дня працівників культури кого би ви, як керівник, відзначили?
— Я вважаю, що люди, які присвятили себе музиці, віддають себе їй сповна. Але, як і в будь-якій галузі, серед кращих є кращі, які жертвують своїм особистим часом задля інтересів школи, району. А це — відома на Верховині ведуча всіх урочистостей, викладач класу скрипки Галина Рекіта. Молоді викладачі Мирослава Малета, Валерій Лало, Василь Сопко та Ігор Пижик, якого можна побачити і в ролі ведучого урочистих подій, і як виконавця сольних номерів, і як учасника районного творчого колективу при РБК. Не можна не згадати і нашу солістку, викладача Ізківської ДМШ Оксану Синишину.

Чарівністю її голосу милуються не тільки на Верховині, а й області, навіть на республіканській сцені.

Не можу не відзначити і викладача Олену Сивоус, учениця якої Євгенія Сивоус вперше в історії ДМШ в обласному конкурсі гри на фортепіано (індивідуальне виконання) зайняла перше призове місце. Четверту сходинку з класу вокалу в обласному конкурсі посіла наша учениця Тетяна Гнепа (кер. Вікторія Кут). Добивалися призових результатів і ряд інших вихованців, захищаючи честь Міжгірщини на рівні області.

На порозі Всеукраїнського дня працівників культури сподіваюся, як музикант, як керівник ДМШ, що наше свято подарує нам душевну злагоду, якої нам так часто бракує, натхнення заради утвердження в суспільстві ідеалів добра, краси і любові.

Розмову вела
Марія РУБЕЦЬ.
“Верховина” для mizgir.com.uа