Закарпаття: Добробут села Сільце тримається на ранній капусті, помідорах та солодкому перці

[Total: 0    Average: 0/5]

Мешканці Сільця, що на Іршавщині, в капусті “знаходять” не тільки дітей, а й статки, вони добре навчилися давати собі раду власною працею. Тож молоді сім’ї мають навіть змогу будувати власне житло – та ще й яке: будинки у півтора-два поверхи з усіма побутовими зручностями, сучасним дизайном.Загалом за останні три-чотири роки тут споруджено більше трьох десятків нових осель, зареєстровано 20 шлюбів, а місцева громада поповнилася 30 немовлятами. І все це – завдяки городам “під склом” та власному вмінню, повідомили в сільській раді.  Ще при в’їзді у село здалеку видно біля будинків парники різних розмірів. Одні виготовлені з дерева, інші – на металевій основі.

Саме в них і зростають відомі далеко за межами Закарпаття рання капуста, помідори, солодкий перець. Звичайно, ростуть вони тут не самі по собі, а виплекані дбайливими руками працьовитих місцевих мешканців, таких як родина Химинців, на 50 сотках городу яких, під плівкою і на відкритому грунті зеленіють стебла ранньої капусти.

“Заправляє” усім тепличним господарством тридцятирічний Василь. Допомагають йому рідний брат, його мати та бабуся.

“Садимо капусту вже 10 років. Беремо голландське насіння, висіваємо його в парнику на початку грудня. У січні пікіруємо розсаду. Наприкінці лютого пересаджуємо все у великі теплиці, яких у нас чотири. Вирощуємо ранню капусту, помідори, огірки, перець, ротунду, баклажани, кабачки, моркву та столові буряки”, – розповідає Василь Химинець.

Чотири аркові теплиці, в яких висаджено понад двадцять тисяч стебел ранньої капусти, стоять на їхньому городі. Кожна завдовжки 100 м і 8 м завширшки. Селяни купили для них покрівельну плівку угорського і голландського виробництва. А от столярка, водяне опалення та вентиляція зроблені власноруч. Будівництво теплиць, за словами Василя, обійшлося у 10 тисяч гривень.

“Щоб отримувати високі врожаї овочів, доводиться багато читати. Спеціальної освіти ні у мене, ні у брата, до речі, теж Василя, ані у матері немає. Перечитав десятки книжок з овочівництва, агрономії. Отож сам собі бухгалтер, агроном, інженер, механізатор і менеджер”, – сміється чоловік.

Заходимо до теплиці. Молоді стебла капусти акуратними рядами простягаються на більш як 90 метрів. Волога земля тут підтримується постійно, адже, за словами городника, рослина любить воду.

“Через два тижні, якщо сприятиме погода, зберемо перший урожай. Як тільки приберемо капусту, висадимо помідори”, – каже селянин.

За підрахунками, село, де проживає понад 3,1 тис. людей, вирощує за рік приблизно 6 тисяч тонн ранньої капусти, тисячу тонн помідорів, 8 тисяч тонн перцю, 300 тонн огірків та іншої городини, повідомили газеті “НЕДІЛЯ” в Іршавській РДА.

Звісно, ніхто не порахує заробіток селян до останньої копійки, але у добрих господарів від реалізації городини приблизно виходить більше восьми тисяч гривень за місяць. За рік родині, яка займається овочівництвом, цілком реально тут заробити понад 80 тисяч гривень.

Першу капусту повезуть Химинці у Київ, Львів, Тернопіль, Хмельницький. Хоча, за словами пана Василя, продати увесь врожай можна й вдома. Вже в 20-х числах квітня у селі чекають на заготівельників із Харкова та Донецька.

nedilya.at.ua

Loading...

Comments are closed.