Закарпатські ліси складають 31,3% від усіх лісів Карпатського регіону України

Ліс — найпрекрасніше природне багатство, яким наділена наша держава. Його значення в природі неможливо переоцінити. Він є важливою складовою життєдіяльності людини.

Ліси впливають на клімат, пом’якшуючи його, мають величезне водорегулююче значення, служать захистом від природних стихійних лих. Ліс є середовищем існування лісових мешканців, джерелом не деревинних лісових продуктів: грибів, ягід, горіхів.

Ліс називають «зеленими легенями» природи, в ньому повітря позбавлене пилу, наповнене корисними речовинами, тому є добрим місцем для відпочинку людей. Крім цього, ліс продукує цінний природний ресурс – деревину, яка використовується в будівництві, деревообробній і меблевій, паперовій та хімічній промисловості, а також як паливо.

Багата і мальовнича наша природа, але не безмежні її багатства.

Нині, у зв’язку зі зростаючим впливом діяльності людини на природу, ліс потребує бережливого і раціонального використання. З метою просування сталого управління і збереження лісових ресурсів, Генеральна Асамблея ООН оголосила 2011 рік Міжнародним роком лісів.

Щоб охороняти ліс - треба його любитиЗа даними вчених, в Україні ліси займають площу близько 10 млн. га. Загальна площа земель лісового фонду в Карпатському регіоні становить 2,3 млн. га, з них 2,1 млн. га вкрито лісовою рослинністю, що складає 22,1% від усіх лісів України. Найбільш лісистою є Закарпатська область – 31,3% від усіх лісів Карпатського регіону України. Щодо національного природного парку «Синевир», загальна площа земель ПЗФ якого складає 40696 га, лісовою рослинністю вкрито 29675,4 га, що складає 72,9% території парку. Переважаючими деревними породами НПП «Синевир» є з хвойних: ялина, ялиця, сосна, модрина; листяних: бук, клен, береза, вільха. Основними ярусами лісу є дерева, кущі, трав’янисті рослини, моховий килим, бактерії та гриби.

З метою збереження та відтворення природних екосистем, в НПП «Синевир» створено науково-дослідні природоохоронні відділення. Службою державної охорони проводяться лісокультурні роботи по відновленню лісів після санітарних рубок, на пустирях та прогалинах, що утворилися з різних причин, зокрема, вітровалів. Протягом десяти років в НПП «Синевир» було проведено відновлення лісу посадкою саджанців багатьох видів деревних порід ялини, ялиці, бука, явора на площі 431,5 га і проведено сприяння природному поновленню на площі 329,7 га. Саджанці вирощують спочатку в розсадниках, опісля висаджують на лісокультурні площі. Службою лісової охорони ведеться постійний догляд за насадженнями. Для підвищення продуктивності лісових площ проводять рубки догляду.

Щоб добре вести лісове господарство, бути його охоронцем, необхідно знати життя лісу, особливості лісових робіт, а головне – любити природу.

Любов ГРЕЧИН,
фахівець відділу екологічної освіти НПП «Синевир».
“Синій Вир” для mizgir.com.ua

Comments are closed.