Вчені знайшли найщільнішу позасонячну екзопланету

Астрономи описали характеристики планети Рака e (55 Cancri e), яка є однією з найщільніших позасонячних планет. Вона обертається навколо зірки 55 Рака, яка віддалена від Землі на майже 40 світлових років. 
Планета 55 Cancri e обертається навколо зірки 55 Рака, яка віддалена від Землі на майже 40 світлових років.

Це небесне тіло здійснює оберт навколо світила трохи менше ніж за 18 годин – поки що це абсолютний рекорд серед екзопланет (хоча цілком можливо, що планета SWEEPS-10 може посунути лідера – за деякими оцінками, рік на ній триває близько 10 годин), пояснюють вчені.

Згідно з розрахунками дослідників, щільність 55 Рака e порівнянна зі щільністю свинцю – інші відкриті екзопланети набагато менш щільні. Температура на поверхні 55 Рака e досягає 2,7 тисячі градусів Цельсія, тому науковці вважають, що планета позбавлена атмосфери, яка мала б випаровуватися.

Планетна система зірки 55 Рака є найбільшою з відомих науковцям – навколо світила обертаються п’ять планет. Проте нещодавно група астрономів описала систему зірки HD 10180, навколо якої, ймовірно, обертається сім планет.

На сьогодні науці відомо понад 500 так званих екзопланет, тобто планет за межами нашої Сонячної системи. І тільки зовсім недавно науковцям стали доступними інструменти й методи аналізу, що дозволяють зробити хоча б перші кроки на шляху до розуміння їхнього складу.

Зазначимо, що екзопланета Wasp 12b не тільки містить багато алмазів, а й є найгарячішою з відомих екзопланет, і її пожирає власна зірка, поступово “висмоктуючи” речовину з верхніх шарів її атмосфери.

Група науковців під керівництвом Шу-лін Лі з Інституту астрономії і астрофізики Кавлі в Пекіні, вивчивши властивості незвичайної подвійної системи Wasp 12b, дійшла висновку, що тяжіння зірки спотворює форму планети, а гравітаційні приливні хвилі, які при цьому виникають, так сильно розігрівають її зсередини, що навколо утворюється хмара речовини, яку поступово відтягує зірка. Через це Wasp 12b приблизно через 10 мільйонів років повністю зникне.

tsn.ua

 

Comments are closed.