Сьогодні – Всесвітній день свободи преси

У 1993 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 травня Всесвітнім днем свободи преси. Дане рішення стало результатом роботи Генеральної конференції ЮНЕСКО, яка в резолюції 1991 року про «Сприяння забезпеченню свободи преси у світі» визнала, що вільна, плюралістична та незалежна преса є необхідним компонентом будь-якого демократичного суспільства.

Генеральна конференція передала Генеральній Асамблеї виражене державами – членами ЮНЕСКО побажання оголосити 3 травня «Міжнародним днем свободи преси».

Ця дата була обрана в ознаменування Віндхукської декларації зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, прийнятої 3 травня 1991 року на семінарі зі сприяння забезпеченню незалежності та плюралізму африканської преси, організованому ЮНЕСКО та Організацією Об’єднаних Націй в Віндхук, Намібія.

Всесвітній день свободи преси є щорічним нагадуванням міжнародній спільноті про те, що свобода преси і свобода вираження поглядів є основними правами, закріпленими в Загальній декларації прав людини. Ми повинні захищати ці права, оскільки вони являють собою основу демократії і мають реальний вплив на життя людей в усьому світі.

Всесвітній день свободи преси надає міжнародній спільноті можливість віддати пошану професійним працівникам засобів масової інформації, які загинули при виконанні своїх обов’язків за останній рік. Нам необхідно зміцнити нашу рішучість забезпечити охорону та безпеку журналістів у всьому світі.

Президент України Віктор Янукович наголошує, що відстоює і завжди буде відстоювати незалежність українських ЗМІ, підтримувати вільних журналістів і робити все, щоб розслідування справи про загибель журналіста Георгія Гонгадзе було доведено до кінця, а винні були покарані.

Як повідомляє прес-служба Президента, про це йдеться у вітанні В.Януковича з нагоди Міжнародного дня свободи преси.

“Ми повинні домогтися завершення розслідування справ, пов’язаних із зникненням журналістів. Влада буде створювати умови для того, щоб журналісти почувалися вільно у нашій країні. Незалежна Україна неможлива без незалежної преси”, – переконаний В.Янукович.

Довідка zakarpatpost.net

Впродовж 2010 року в світі були вбиті 102 журналісти, що на вісім осіб менше, ніж 2009 року, зазначається в опублікованій у понеділок доповіді Міжнародного інституту преси.

Найбільш небезпечним місцем роботи для журналістів як і раніше залишається Азія – там були вбиті 40 представників світових ЗМІ. Ще 32 кореспонденти загинули в країнах Латинської Америки, 15 – в африканських країнах південніше Сахари, вісім – на Близькому Сході і в Північній Африці. У Європі в 2010 році загинули сім журналістів.

Найнебезпечнішою країною для представників ЗМІ став Пакистан, де в 2010 році було убито 16 журналістів. На другому і третьому місці – Мексика і Гондурас.