Закарпаття: Лікувальні властивості закарпатської мінеральної води були відомі населенню ще у XVIII столітті

[Total: 0    Average: 0/5]

Мінеральні води Закарпаття є унікальними і ні в чому не поступаються, а інколи і перевершують, відомі води Кавказу, Франції, Чехії, Польщі. В Міжгірському районі знаходяться декілька родовищ вуглекислих мінеральних вод, а саме: Соймівське, Келечинське, Верхнебистрянське. Кількість мінеральної води в цих родовищах обчислюється мільйонами тон.

Мінеральна вода Сойми

Аналогічних до соймівської мінеральної води в Україні нема. Це вода середньої мінералізації, гідрокарбонатно-хлоридна, натрій-кальцієва. Гази — вуглекислота та сірководень.

Лікувальні властивості води як при зовнішньому використанні в купальнях, так і питному застосуванні були відомі населенню ще з XVIII століття.

Наприкінці XIX ст. поблизу поселення Міжгір’я (Волове) в с.Сойми приватні підприємці на джерелах мінеральних вод на лівому березі р.Репинки відкрили водолікарню, де готували вуглекислі ванни, а на початку XX століття тут були споруджені невеликі помешкання для житла.

В 1876 році соймівські джерела “межи бродами і під клівами” (г.Кліва) на берегах річки Репинки наводяться у списку 234 відомих мінеральних вод Закарпаття в монографії Sziladyi І.

В 1900 році після визначення хімічного складу соймівських мінеральних джерел цей район був визнаний курортною місцевістю. Свого розквіту курорт Сойми набув у 1910-1914 рр., проте в період Першої світової війни він був повністю знищений.

Приватні підприємці на місці попередньої споруди відкрили невеличку водолікарню, яка ще існувала у 1935 році. Припускається, що назва Сойми походить від “соімення” – злиття двох рік Репинки і Ріки у вузькій долині між горами.

Санаторій “Верховина” на курорті Сойми, розташованому в низькогір’ї на висоті 600 м, було відкрито у 1950 році на базі свердловин мінеральних вод, пробурених на лівому березі р.Ріки. Збереглись також джерела мінеральних вод Сойми.

Визначні лікувальні властивості мінеральної води Сойми зумовлені насамперед високим вмістом мінеральних солей, зокрема кальцію і магнію.

Мінеральна вода Сойми призначається при захворюваннях шлунка з різним рівнем кислотоутворення, супутніх захворюваннях жовчного міхура та підшлункової залози.

Мінеральна вода Келечинська

Залізисті джерела Келечина наводяться Szabo S. у переліку 234 відомих мінеральних вод Закарпаття ще в 1876 році.

В 1935 Wiesner F. відзначав, що на лівому березі р.Репинки на відстані в 500 кроків від дороги в с. Келелечин є джерела вуглекислої залізистої води, яка придатна для розливу.

В 50-ті роки були пробурені свердловини на правому березі ріки за 2км. від села. Розлив мінеральної води Келечинська з використанням різних методів стабілізації заліза періодично проводився з 1987 року. Келечинська мінеральна вода використовується для питного лікування.

Вона не тільки насичує організм цінними елементами – залізом, кальцієм, магнієм, марганцем, але й допомагає звільненню його від шлаків, токсинів та сечового піску.

mizgir.com.ua

 

Comments are closed.