Закарпаття: На Ужгородщині дідусь приніс у банк фальшиві долари

Діти – це наше майбутнє, найдорожче, що у нас є. Від них ми сподіваємося підтримки й шматка хліба на старості літ. Але часом рідна дитина таке утне, що й лютому ворогу на думку не спаде. Як от у цій кримінальній історії, що трапилася нещодавно на Ужгородщині.

Почалося все з того, що зранку в один із ужгородських комерційних банків завітав старенький відвідувач. Дідусь простягнув у віконце каси 350 доларів, які мав намір обміняти на гривні. Однак молода касирка, перевіривши гроші на спеціальному апараті, ошелешила відвідувача: дві сотенні купюри виявилися фальшивими! Спантеличений дідусь забрав назад свої «зелені» й кудись пішов. Але за якийсь час повернувся знову й запропонував перевірити решту своїх заощаджень, в сумі близько 2500 доларів. Можна уявити стан старенького, коли ще дев’ять купюр номіналом сто доларів виявилися несправжніми…

Тепер уже працівники банку змушені були повідомити міліцію про факт виявлення фальшивих грошей, тим паче в такій кількості. На місце пригоди прибула слідчо-оперативна група міського управління. Підроблені гроші в сумі 1100 доларів вилучили, а справою зайнялися працівники міського відділу служби боротьби з економічними злочинами. Фальшивки направили на експертизу, яка встановила: вони виготовлені на кольоровому ксероксі. При цьому всі підробки мали однаковий номер і серію. Тобто зловмисники взяли одну справжню купюру зразка 2003 року й поробили з неї копії…

Але хто це зробив? Передовсім правоохоронці вирішили детально побесідувати з самим потерпілим – 75-річним жителем Ужгородщини. Дідусь розповів: купував ті долари вже давненько, коли курс був ще п’ять гривень за долар. Причому брав у банках, а не з рук від валютників. Збирав гроші на чорний день. Кілька років долари лежали в сховку, звідкіля їх ніхто не брав. І далі б собі там лежали, але дружині цього чоловіка зробили нещодавно операцію, тож конче знадобилися гроші на ліки. От дідусь і взяв з тієї суми 350 доларів і повіз міняти у банк в Ужгород. Де все й з’ясувалося…

На запитання, хто ще знав, де лежать гроші і скільки їх там, чоловік назвав свого 42-річного сина. Останній і його сім’я проживають разом з батьками. Але, звісно, на нього старенький і подумати не міг нічого лихого. Однак даремно…

Під час бесіди з міліціонерами згаданий син почав плутатися у своїх поясненнях і врешті-решт зізнався. Виявляється, саме він «підкинув» фальшивки батькові. Як з’ясувалося, чоловік вліз у борги. Позичив у знайомих велику суму – 8000 гривень, які повинен був повернути ще в червні 2010 року. Але не мав чим віддавати. Тоді вони з 26-річною дружиною придумали, як вийти з халепи: взяли зі сховку батька одну сотенну купюру й зробили з неї одинадцять копій. Фальшивки поклали назад, а справжніми доларами розрахувалися з кредиторами. Старенький батько до сховку нечасто навідувався, та й не дуже розбирався в іноземній валюті. Молоде подружжя думало: коли з часом у них з’являться гроші, то куплять справжні долари й повернуть їх замість фальшивок у сховок.

Отаку аферу придумали недобрі діти. За словами молодого чоловіка, фальшивки виготовляла через когось зі своїх знайомих його дружина. Однак побесідувати з самою метикованою молодицею в міліціонерів наразі не вийшло, бо жінка перебуває на заробітках за кордоном. Чекають її з нетерпінням…

Як повідомляє начальник ВДСБЕЗ Ужгородського МУ УМВС підполковник міліції Віктор Пекар, нині вирішується питання про порушення за цим фактом кримінальної справи. Нагадаємо, що ст.199 Кримінального кодексу передбачає за виготовлення, зберігання та збут фальшивих грошей покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років. А якщо злочин вчинено за попередньою змовою групою осіб чи у великому розмірі (як у даному випадку) – то від 5 до 10 років.

Цікаво, що на запитання міліціонерів, чому син просто не попросив у батька ці гроші, а вдався до афери, він відповів, мовляв: старий би не дав йому грошей… А от на запитання, чому за 10 місяців так і не спромігся повернути батькові його гроші, не знав, що має відповісти…

Тим не менше потерпілий, дізнавшись, що синові з невісткою реально «світить» тюрма, хоче забрати назад свою заяву, мовляв: самі розберемося. Але закон зворотної дії не має. Фальшивомонетництво належить до тяжких злочинів, спрямованих проти авторитету самої держави, тому покарання за це суворе.

Володимир ПАВЛЮХ, ВЗГ УМВС України в Закарпатській області