Закарпаття: 40 міфів про Мукачево

В Ужгородському прес-клубі відбулася презентація книги члена-кореспондента Української академії геральдики Олексія Філіппова «40 міфів про Мукачево».До написання цієї книжки автора, за його словами, спонукало надзвичайні розбіжності у дослідженнях істориків-педагогів, які упродовж останнього часу намагалися висвітлити історію одного із найдавніших міст Закарпаття – Мукачева.

Книга «40 міфів про Мукачево», як й інші видання автора, створена на основі його кількарічної роботи в архівах із першоджерелами, у тому числі іноземних істориків-дослідників щодо історії міста над Латорицею та геральдики Закарпаття. О. Філіппов вважає чимало поширених версій про Мукачево такими, що не спираються на документальне підґрунтя, а тому – штучно створені. Це стосується, наприклад, князя Федора Корятовича, входження краю до складу Галичини, первісного тлумачення назви міста, заснування Мукачівського монастиря, прокладання залізниці та інших вагомих віх в історії міста.

Науковець зауважив, що сучасну історію, на жаль, нерідко занадто політизують або узагалі створюють на основі політології та етнографії. Наприклад, міф про входження Мукачева і Хуста до Київської Русі був створений після Другої світової війни як вимога політичної пропаганди Сталіна та його агітаторів-істориків. Натомість у «Повісті врем’яних літ» та інших давньоруських літописах жодної згадки ні про Закарпаття, ні про будь-яке закарпатське місто та їхню належність чи входження до Київської Русі немає.
  Упродовж останніх років Олексій Філіппов видав три книжки – «Таємниця герба Підкарпатської Русі», «Питання створення прапора Підкарпатської Русі», «История Мукачевского замка».

«Ужгородські історики-педагоги не володіють іноземними мовами, не знають спеціальні історичні дисципліни, а тому оминають архів краю. Через цю обставину багато історичних фактів їм недоступні, що впливає на якість виданих ними книжок. Від цього страждає й освіта студентів, майбутніх істориків. Хоча запит суспільства щодо знання минувшини власного міста чи села постійно зростає. Проте, на жаль, історія рідного краю у школах викладається лише як додатковий матеріал, факультативно», — зауважив Олексій Філіппов.

У його книзі «40 міфів про Мукачево» подано результати власних досліджень автора, що ґрунтуються на фактах, які зафіксовані документально. Автор видав збірку власним коштом – передусім для екскурсоводів, які нерідко розказують про історію міста небилиці туристам.

zakarpatpost.net