Хто в нас головна фігура у лісах Закарпаття?

Про це і не тільки — в інтерв’ю з начальником обласного управління лісового та мисливського господарства, кандидатом сільськогосподарських наук Ігорем ФІЗИКОМ.

— Ігоре Васильовичу, під час нещодавнього виїзного засідання колегії управління, що відбулося на базі ДП «Мукачівське лісове господарство», такою головною фігурою ви назвали лісничого…

— І небезпідставно. Бо саме він найкраще знає ситуацію, охороняє і примножує багатства лісу. Наші лісничі багато зробили для того, щоб, за оцінкою міжнародних експертів, закарпатські ліси за продуктивністю деревини, якістю лісового фонду були визнані найкращими в Європі. За результатами міжнародної сертифікації усім підприємствам області, що входять до системи Держагентства лісових ресурсів України, першими в нашій державі видано сертифікат (SGС) оцінки ведення лісового господарства у відповідності до міжнародних стандартів. Нагадаю, що за площею лісового фонду Закарпаття входить до першої п’ятірки з-поміж областей України, а за лісистістю й запасами деревини посідає перше місце. Ліси займають майже 700 тисяч гектарів, або 52,2 відсотка території області. Найбільші площі земель лісового фонду, тобто 493,7 тисячі гектарів, знаходяться на сьогодні у віданні Державного агентства лісових ресурсів України.

— Останнім часом Закарпаття стало своєрідною базою, на якій проводяться найрізноманітніші науково-практичні конференції та семінари, в тому числі й міжнародні. Чим наш досвід господарювання в лісі цікавий для інших?

— Чергова з останніх відбулася з ініціативи директора ДП «Ужгородське лісове господарство» Івана Костіва за участі фахівців України, Угорщини та Словаччини. Стосувалася вона таких актуальних проблем, як вирощування буково-дубових деревостанів у рівнинних та гірських районах Карпатського регіону. Дещо раніше в Мукачеві було проведено міжнародну конференцію на тему «Спільні проекти по біомасі «Німеччина—Україна», на якій ішлося про використання відходів деревини як альтернативного джерела отримання теплової та електричної енергії. Для Закарпаття, як і для інших областей Карпатського регіону, ця тема актуальна з огляду масового всихання ялинників. Стосовно проблем суто управлінських, то ми їх практикуємо обговорювати на виїзних засіданнях колегії. Такі вже проведено на базі Тячівського, Мукачівського та Виноградівського лісгоспів. Теми — культура виробництва,охорона лісу від самовільних вирубувань та шкідників, запровадження електронного обліку деревини, удосконалення практики відведення лісосік і, зрештою, підвищення заробітної плати лісівникам. При цьому нам треба розраховувати на власні сили, бо державна підтримка галузі стає все скромнішою. На ремонт і відновлення лісової інфраструктури, що зазнала збитків під час грудневого па-водка 2010 року, не отримано з держбюджету поки що жодної гривні. Все довелося робити власним коштом. У такий спосіб відновлено 15 кілометрів доріг, 157 погонних метрів мостів, 440 метрів підпірних стінок, на що витрачено 1 млн. 343 тис. грн. власних обігових коштів лісопідприємств. Крім того, на ремонт і утримання лісової мережі використано близько 750 тис. грн. Ці кошти ми планували вкласти у будівництво нових лісових доріг, на придбання обладнання для переробки відходів деревини як альтернативи використання природного газу тощо. Ринок збуту паливних пелет і брикетів — необмежений, надходження коштів солідне. А тим часом попри те, що виконано великий обсяг робіт із рубок догляду та закладання молодих лісів, нам не вдалося у повному обдязі ліквідувати недоїмку до бюджету, підвищити обсяги заготівель деревини та її реалізації. Одне слово, проблем багато, на вирішення яких мусимо спрямовувати всі свої зусилля.

— Ігоре Васильовичу, днями в Ужгороді відбулися урочистості з нагоди професійного свята — Дня працівників лісу, що відзначається у третю неділю вересня. За традицією вшановувалися кращі з кращих. Хто вони?

— За комплексом показників перше місце присуджено колективові Рахівського, друге — Виноградівського держліс-госпів, третє — Великобичків-ського держлісомисливгоспу, які відповідно очолюють Володимир Приступа, Василь Агій та Василь Пукман. Велику групу лісівників нашого краю відзначено іменними годинниками, почесними грамотами, подяками голови Держлісагентства України та нагородами «За бездоганну службу в державній лісовій охороні України». Насамкінець, користуючись нагодою, від усієї душі вітаю працівників «зеленого цеху» області, бажаю їм міцного здоров’я, успіхів у роботі, добра та благополуччя.

Інтерв’ю провели Іван ГУДЗОВАТИЙ, Богдан ДУБОВИЙ, “Новини Закарпаття”

karpatnews.in.ua

Comments are closed.