Через заборону ввезення в Україну миючих засобів з фосфатами подорожчає побутова хімія

Міністерство екології та природних ресурсів має намір заборонити ввезення в Україну побутових миючих засобів, що містять фосфати, а це може призвести до різкого стрибка цін на побутову хімію.

Голова відомства Микола Злочевський повідомив: “Жодна очисна споруда водоканалів по всій країні не здатна видаляти ці фосфати, коли вони потрапляють у воду. Ось звідки з’являється цвітіння води, з’являються незрозумілого походження водорості і ось звідки з’являються у воді нові захворювання”.

Нагадаємо, у вересні 2008 року у Верховній Раді було зареєстровано постанову про розроблення Загальнодержавної програми щодо зменшення та поступового припинення використання в Україні миючих засобів на основі фосфатів.

Як зазначав тоді автор документа депутат Ігор Лисов, “більшість миючих засобів, що реалізуються на споживчому ринку України, а їх обсяг за даними експертів становить 350-450 тис. тонн на рік, містять максимальну кількість фосфатних сполук”.

“Ця цифра з кожним роком зростає, хоча в Україні відсутній реальний статистичний облік обсягів виробництва, використання, імпорту та експорту миючих засобів взагалі, – зазначив він. – З них половина потрапляє на ринок України нелегальним шляхом”.

У пояснювальній записці було сказано: “Близько 60% загального фосфору, що міститься в миючих засобах на основі фосфатів, потрапляють з каналізаційними стічними водами у водойми. Це викликає інтенсивне розмноження синьо-зелених водоростей, що призводить до різкого зниження вмісту розчиненого кисню, що, в свою чергу, сприяє підвищенню евтрофікації (цвітіння) водойм і призводить до мору риби і “відмирання водойм”.

Ця постанова, прийнята 15 червня 2010 року, зобов’язала Кабінет міністрів до 1 травня 2011 року розробити вказану Загальнодержавну програму.

Як повідомлялося раніше, вчені США заявили, що в поширенні ожиріння винні хімічні сполуки, що містяться в засобах гігієни та косметиці. Лікарі з Медичного центру Mount Sinai в Нью-Йорку з’ясували, що вся справа в хімічній сполуці під назвою фталат, що входять до складу 70% шампунів, мила і косметичних засобів. Як показало дослідження, ця речовина порушує роботу ендокринної системи.