Закарпаття: Гральний бізнес має бути повністю заборонений

Чому й досі на Закарпатті діє гральний бізнес, і що треба зробити, щоби він назавжди покинув його межі радилися керівники органів місцевого самоврядування, правоохоронці на координаційній раді при голові обласної ради, яка відбулася в Ужгороді у вівторок, 18 жовтня.

Нагадаємо, що наприкінці вересня голова обласної ради Іван Балога запропонував міським та районним радам створити комісії з контролю за виконанням закону про заборону грального бізнесу. На сьогодні в Україні цей бізнес  – поза законом. Ділкам, які його порушують, загрожує штраф розміром 8 тисяч мінімальних зарплат. Проте ці заклади й досі працюють.

Заступник голови постійної комісії обласної ради  питань законності та правопорядку Антон Зелінський поінформував, що на сьогоднішній день такі комісії вже створені в Берегівському,Воловецькому, Іршавському, Міжгірському, Тячівському та місті Ужгород (створено мобільні групи спільної комісії). В деяких районах і містах вже проведено перші спільні рейди. Так, в Міжгірському районі року під час відпрацювання в селищі Міжгір’я було вилучено 15 гральних апаратів в різних торговельних закладах. По даних випадках порушені кримінальні справи та накладено стягнення у сумі 170 тис. грн., 15 гральних автоматів конфісковано.В Тячівському районі, станом на 5 вересня виявлено 137 гральних автоматів у 21 суб’єкта господарювання в 9 населених пунктах району.

Іван Русин, заступник прокурора області констатував: після заборони гральний бізнес перейшов в «тінь». Цього року прокуратура порушила 8 кримінальних справ. «Щоби притягнути ділків до відповідальності треба довести, що виплачується грошова винагорода у таких закладах, тому бізнес масово перейшов в інтернет-мережу. Не буде порядку «поки не вдариш гривнею» по правопорушникам. Суди вже покарали горе-бізнесменів на 14 мільйонів гривень. Робота буде продовжуватися, будемо діяти жорстко», – зазначив Іван Русин.

Микола Кулітка, начальник управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Закарпатській повідомив, що з початку року правоохоронцями вилучено– 36 гральних апаратів, порушено 6 кримінальних справ, 15 осіб притягнуто до відповідальності.

Станіслав Сухан, голова Іршавської районної ради поділився досвідом: як покінчили з гральним бізнесом в районі.«В нас в кожному  селі було по 10-15 апаратів. Дільничний не знав що гральний бізнес не працює?  Звісно ж знав, але не вистачало рішучості й бажання, щоби виконувати закон. Рік тому в районі ще було майже 100 гральних автоматів. Ми організували депутатські рейди, і до цього долучилися й правоохоронці. І врешті-решт ми покінчили з цим бізнесом в районі. Це зло, з яким має  спільно боротися вся громада», – вважає Станіслав Сухан.

Віктор Погорєлов, Ужгородський міський голова повідомив, що і в обласному центрі активно взялисяза гральний бізнес. Нещодавно в місті  при здійсненні перевірок було зафіксовано два порушення. На вимогу комісії, працівниками міськвідділу міліції опломбовано приміщення та складено протоколи. Відповідні перевірки здійснюватимуться і надалі.

Голова обласної ради Іван Балога вважає, що гральний бізнес невиправдано довго затримався на закарпатській землі. «Гадаю, в цьому залі знайдеться не так і багато людей, хто заперечить мені в тому, що гральний бізнес – це велике зло, яке нищить людей, руйнує сім’ї і, зрештою, є реальною загрозою суспільству, у всякому разі – моральним устоям нашого суспільства. Офіційно на сьогодні в Україні гральний бізнес – поза законом. Але в реальності – це далеко не так: він просто змінив вивіску. За неофіційною інформацією в області   досі працюютьтри тисячі апаратів, а цим бізнесом на Закарпатті займаються 4-5 чоловік.  Вони непогано заробляють,  платять контролюючим структурам за «дах» – і про це всім відомо. Треба мати силу волі, щоби навести лад з цим бізнесом. В Іршавському районі з цієї проблемою справилися. Чому цього не можна зробити і в інших районах та містах Закарпаття? Донині жодна із служб не може поставити крапку в цьому питанні, тому обласна рада пропонує об’єднати зусилля місцевої влади, правоохоронців і громадськості.Ми не дамо горе-бізнесменам оббирати закарпатців», – резюмував Іван Балога.

За результатами розгляду питання координаційна рада рекомендувала органам місцевого самоврядування та виконавчої влади:

– забезпечити безумовне виконання Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні»;

– створити спільні (спеціальні) комісії з контролю за виконанням положень зазначеного Закону України із залученням до її складу представників місцевих органів влади, правоохоронних та контролюючих органів, громадськості та депутатів. Підсумки роботи комісії періодично виносити на розгляд відповідних рад.Обласній раді спільно з обласною державною адміністрацією рекомендованостворити обласну комісію з контролю за виконанням положень Закону України  «Про заборону грального бізнесу в Україні» із залученням до її складу представників обласної державної адміністрації, правоохоронних і контролюючих органів та депутатів обласної ради. Підсумки роботи комісії періодично розглядати на пленарних засіданнях сесій обласної ради.

Джерело: Прес-служба Закарпатської облради

www.mukachevo.net