Від півсотні за вінок, десятки гривень — за квіти

1 листопада краяни традиційно йдуть на цвинтар, аби пом’янути своїх померлих родичів та близьких. У цей день не обходиться без квітів, свічок та вінків. На них по області вже тиждень особливий попит, тому й пропозиція широка: таким товаром просто завалені місцеві ринки та відповідні магазини. “Закарпатка” вирішила пройтися ними та з’ясувати – скільки ж коштує вшанувати рідних у День пам’яті.

Розпочали рейд зі спеціалізованих ритуальних магазинів в Ужгороді, які цими днями, попри похолодання, тримають двері навстіж. У закладі, що на площі Корятовича, продавець рекламує свій товар: “Оці великі вінки у нас по 85 гривень, ось – по 90 і вище. Утримуємо стабільні ціни з року в рік, не те, що на ринках. А ось свічки у спеціальній коробці – по 3 гривні. Є навіть чорні хустки – по 20 грн.”. В інших магазинах ціни такі ж, щоправда, вибір більший. На тій же площі Корятовича ми знайшли вінки від 40 до 120 гривень, залежно від розмірів та від того, живі чи штучні квіти вплетені в зелень.

Що би не говорили продавці в магазинах, на базарі подібний крам усе ж значно доступніший. Поблизу “зеленого” ринку, безпосередньо навпроти ритуального магазину, вінки продають і по 25, і по 35, і по 40 гривень. “Беріть-беріть, можемо навіть поторгуватися”, – закликає журналіста “Закарпатки” сивий і “не в тему” веселий чоловік. Варіанти різні – з квітами та стрічками. А є навіть вінки, зроблені з шишок, – таке диво можна знайти на площі Петефі. Бабуся, яка торгувала цим добром, зізнається, що виготовляють його в обласному центрі.  Виявляється, це – вибачте на слові – нова мода! Значно дешевші на ринку і свічки – якщо пошукати, то можна знайти і за півтори гривні за штуку.

Як завжди о такій порі, надзвичайно популярні  хризантеми. Квіти, якими традиційно прикрашають могили 1 листопада, в магазині коштують по 6 гривень за штуку. Така сама вартість і на ринках, проте подекуди спускають і до 4 грн. Штучні хризантеми, до речі, віддають так само.

А ось у сусідньому Мукачеві поминальні товари дешевші. Зокрема на центральному ринку вінки можна купити від 10 грн., а хризантеми – взагалі по 2 гривні. Але якщо врахувати, що зазвичай, вшановуючи померлих, закарпатці відвідують по кілька могил, то й виходить, що до 1 листопада треба викласти з кишені не менше 100 грн. Недешева сьогодні “мате¬ріальна” пам’ять…

 Дмитро Гончар

zakarpattya.net.ua