Представники ООН ознайомилися з життям біженців на Закарпатті

Цього тижня область відвідали старший радник Європейського бюро Штаб-квартири Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців Анатолій Пужай та Регіональний представник УВКБ ООН у Білорусі, Молдові та Україні Олдріх Андрисек.
У середу вони зустрілися з керівництвом міграційної служби краю, представниками органів місцевого самоврядування, обласного Центру зайнятості. Мова  йшла про проблемні моменти  місцевої інтеграції біженців та осіб, які отримали додатковий захист в Україні, а також адаптації осіб, які перебувають у процедурі визначення цього статусу.

Як повідомив начальник Головного управління  Державної міграційної служби в Закарпатській області Ігор Михайлишин, наразі в області офіційно зареєстровано 35 біженців. Проте це не означає, що вони живуть на Закарпатті. Є такі, що виїхали в інші області, або за кордон. Загалом на території краю, переважно в Ужгороді, Мукачеві та Перечині, нині проживає близько 130 осіб, що звернулися за захистом в Україні.

З них 56 подали заяви до підрозділів міграційної служби краю цьогоріч. У Пункті тимчасового розміщення біженців у Мукачеві та Перечині проживають 54 іноземні мігранти, в тому числі 24 дитини, з  яких 5 без супроводу дорослих. Переважно це вихідці з Сомалі та Афганістану.  У ході зустрічі наголошувалось на важливості створення  “ двостороннього” руху між цією категорією мігрантів та державою.

З одного боку, має бути прагнення шукачів притулку інтегруватися в українське суспільство, з іншого – можливість та дії держави створити їм для цього умови.  Дипломати з ООН  відзначили, що останнім часом спостерігається покращення в удосконаленні  української нормативно-правової бази щодо цієї категорії осіб, приведенні її у відповідність до міжнародних стандартів. Так, новий Закон  України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту” значно розширив перелік умов, за яких надається захист, і коло осіб, на яких поширюється цей захист.  Крім того,  такі проблемні моменти інтеграції як реалізація шукачами претулку права на працевлаштування , навчання , медичну допомогу також зафіксовані в цьому Законі.

Тому завдання органів виконавчної влади, місцевого самоврядування у тісній взаємодії з неурядивими та міжнародними організаціями, що опікуються біженцями, всіляко сприяти у дотримання законних прав цих людей. Представників УВКБ ООН ознайомили з тими напрацюваннями, які є вже в цьому плані на Закарпатті, зокрема, з  обласним Центром зайнятості, підприємством “Флекстронікс-Мукачево” та іншими.

Під час  свого візиту в область делегація УВКБ ООН ознайомилася з умовами тримання мігрантів в Мукачівському та Чопському прикордонних загонах, а також відвідали Пункт тимчасового розміщення біженців у Мукачеві та Перечині. Про це повідомила Ольга Поштак, головний спеціаліст по зв’язках з громадськістю та ЗМІ ГУ ДМС у Закарпатській області.