Українці масово забирають з банків депозити

Втрата довіри українців до банків призвела до перекриття видачі нових кредитів. Банки не можуть залучити заощадження українців навіть високими ставками по депозитах, бо довіра населення до банківської системи знову знизилося.

Через це неможлива видача нових кредитів – портфель гривневих позик зріс лише на 0,9%, пише КоммерсантЪ-Україна. У травні загальний депозитний портфель громадян зріс лише на 38 млн грн, або 0,011%, повідомили в Нацбанку, тоді як на початку року середньомісячний приріст портфеля становив 6,55 млрд. грн. Учасники ринку пояснюють припинення припливу нових вкладів зниженням курсу гривні.

“Це питання до Нацбанку. Він почав відпускати курс гривні, і долар відразу ж почав рости на готівковому ринку, тому ніхто не несе в банки гривню – всі бояться майбутньої девальвації і думають, що вона вже почалася”, – пояснив голова правління одного з великих банків. Він додав, що зараз йде відтік депозитів, оскільки населення не розуміє, що буде з курсом. Тому українці вкладають гроші в нерухомість і товари, побоюючись зростання цін. У травні курс долара досяг дворічного максимуму – 8,072/8,087 грн/$, після чого в червні його ціна підвищилася ще більше і досягла 8,108/8,113 грн/$. Цікаво, що, незважаючи на зростання курсу долара, населення не поспішало нести кошти на валютні депозити – їх обсяг скоротився в травні на 205 млн грн. І це при тому, що за травень населення купило у банків іноземної валюти на $ 1,88 млрд.

“Головна причина – це очікування девальвації. Поки паніки немає, але вже незрозуміло, куди рухатися далі – це вичікувальний період”, – вважає старший аналітик ІК “Трійка Діалог Україна” Євген Гребенюк.

“Банки всіма способами мотивують своїх клієнтів конвертувати валютні кредити в гривневі, тому що побоюються високих валютних ризиків”, – додає він.

Одночасно підприємства продовжують забирати свої депозити – тільки за травень на суму 3,86 млрд грн. З початку року вони вже вилучили 16,7 млрд грн.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що ці кошти зараз виводяться з України через ріст політичних ризиків в країні. У цих умовах банки не можуть нарощувати видачу кредитів.

Якщо за підсумками чотирьох місяців загальний кредитний портфель збільшився на 0,1%, то зараз він скоротився на 0,3%, до 790 млрд грн. Втім, гривневі кредити поки ще ростуть, хоч і повільно – в травні на 0,9% (з початку року – всього на 2%).

“Банки залучають депозити під 17-18%. Якщо до них додати казначейську комісію, маржу і хеджування за термінами, то вийде плюс 8%. Ніхто не готовий брати кредити під 26% річних…

Крім того, позичальникам, які викликають найменші сумніви, банки кредитів не дають, а надійних клієнтів небагато “, – пояснює складну ситуацію перший заступник голови правління ВТБ Банку Віталій Фішер.

tsn.ua