Перший заступник голови ОДА розкритикував результати діяльності свого “енергетичного” однопартійця

Катастрофічною назвав у відповідь на запитання журналіста ситуацію в плані енергобезпеки на Закарпатті перший заступник голови Закарпатської ОДА, очільник фракції Партії регіонів в Закарпатській облраді Іван Бушко.

Якщо розглядати стан справ на Закарпатті, експерти зазначають, що ситуація у цьому плані досить плачевна, – наводить слова чиновника “Закарпатська правда”. Закарпаття не в змозі покрити ті потреби, які є в області, не кажучи вже про введення нових об’єктів.

Ілюструючи ситуацію, Іван Бушко навів ряд цифр.

По-перше, через за­ста­ріле обладнання втрати в мережах у середньому перевищують 12% при допустимій нормі у 4-5%. І платять за ці втрати в приватній ПАТ “Закарпаттяобленерго” – споживачі. По-друге, крайня застарілість обладнання (як стовпів, так і трансформаторів) ставить під загрозу стабільність функціонування усієї електросистеми області. Будь-які, навіть найнезнач­ні­ші, природні катаклізми мо­­жуть призвести до знеструмлення цілих районів. По-третє, власне виробницт­во заледве перевищує 5% від загального споживання.

І це при тому, що попит на електроенергію у найближчі десятиліття не просто зростатиме, а збільшиться у кілька разів. Без серйозної модернізації електросистеми краю неможливо говорити про залучення інвесторів, будівництво нових об’єктів і взагалі який-небудь розвиток області. Будь-який комерційний об’єкт потребує такої ж кількості електроенергії, як невелике поселення. Який об’єкт можна ввести, коли сьогодні в деяких селах напруга в мережі не перевищує відмітку у 140 вольт при необхідних 220? – запитує Іван Бушко.

Таким чином, енергосистема області, констатує чиновник, потребує негайної модернізації. Йдеться про комплекс заходів, де чітко визначено три основні напрямки — реконструкція мереж, розвиток альтернативної електро­енергетики і запровадження енергозберігаючих технологій.

Якщо підійти до реконструкції з розумом, можна отримати хороші результати за короткий термін. Приміром, заміна дротів може збільшити пропускні можливості електромереж, що дозволить існуючим споживачам отримувати електроенергію у повному обсязі, а також дасть можливість будувати нові об’єкти (як житлові, так і комерційні). Ремонт та заміна трансформаторів, а також правильне перенаправлення навантаження дозволять не тільки збільшити потужність, яка подається, а й зменшити втрати у мережах. А знизити ризики поломок допоможе заміна електроопор із дерев’яних на бетонні, які значно надійніші як при сильному вітрі чи слабких землетрусах, так і при більшості ДТП.

Хто призвів до такої ситуації і чому питанню інвестування в оновлення енергетичного господарства не приділяє належної уваги монополіст на енергетичному ринку області – ПАТ “Закарпаттяобленерго”, яке очолює однопартієць Івана Бушка і навіть його прямий “підлеглий” по фракції в Закарпатській облраді Василь Ковач, Іван Бушко не роз’яснює.

Що цікаво, при цьому І.Бушко так само заявив, що прийнята 4 роки тому резолюція про виділення 330 місць під будівництво міні-ГЕС на Закарпатті втратила свою актуальність. При цьому знову ж таки Василь Ковач на своїй недавній прес-конференції в Ужгороді заявив, що “галас, який піднявся довкола цього питання, – штучно створений” і категорично висловився за необхідність реалізації зазначеної програми будівництва. А в інтернет-мережі “гуляє” інформація про його особисту комерційну зацікавленість у цьому питанні.

zakarpattya.net.ua